10 Tane Atasözü ve Anlamı Kısa

Atalarımız eski zamanlarda oldukları tecrübeleri söz haline getirerek bizler ile paylaşmış ve bu sözlerin de bizlere yön göstermesini sağlamıştır. İnsan günlük hayatlarında bu atasözlerinden sık sık faydalanır ve ders çıkarır. Bizler de sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda, sizlere 10 tane atasözü ve anlamı kısa bilgi vereceğiz.

atasözleri ile ilgili görsel sonucu

Ayağını yorganına göre uzat: İnsanların sahip olduğu imkanları bilmesi ve bu imkanlara göre hareket etmesi anlamına gelmektedir. Örneğin bir insanın ne kadar parası varsa, o kadar harcama yapmalıdır. Aksi durumda, sıkıntıya düşebilir.

Sonunu düşünen kahraman olamaz: Bir işe başlamadan önce elbette ki sağlam temeller atılmalıdır. Fakat nasılsa başarısız olacağım diye bir işe girişmekten vazgeçmek çok yanlıştır. Bu anlayış içerisinde bulunan insanlar hiçbir zaman başarı elde edemezler.

Ak akçe kara gün içindir: İnsanların para biriktirmesi, kötü günlerde onların zorlukları kolayca atlatabilmesi için çok önemlidir.

Hatasız kul olmaz: Hiçbir insan mükemmel değildir ve bu yüzden her insanın hata yapma ihtimali vardır. Hatasız bir kul yoktur, önemli olan hataları tekrarlamamaktır.

Acele işe şeytan karışır: Kimi zaman bir şeyi yetiştirmek için acele ederiz fakat işlerimizin daha da çok karmaşıklaştığını görürüz. Acele yapılan bir iş doğru sonuçlar vermediğinden tüm işlerimizi sakin bir şekilde yapmaya özen göstermemiz gerekmektedir.

Aç ayı oynamaz: Çalışan bir kimsenin verimli bir iş gerçekleştirmesi için öncelikle karnının doyması gerekmektedir.

Açılan solar, ağlayan güler: Hayatın ne getireceği belli değildir. Bugün mutsuz olan bir insan yarın mutlu olabilir.

Ağaç yaş iken eğilir: Bir insana kazandırılacak olan özelliklerin çocuk yaşta yapılması gerekmektedir. Çocuk yaşta bir insan ne kadar çok şey öğrenirse, tüm hayatı boyunca bu durumun meyveleri yer.

Birlikten kuvvet doğar: Bir insanın tek başına yapamadığı bir işi, başka insanlar ile bir araya geldiğinde kolaylıkla yapabileceği anlatılır.

Doğru, sarsılır ama yıkılmaz: Doğru her zaman doğrudur. Kimi zaman doğrunun yanlış olduğu ifadesine varılacak gibi olsa da en sonunda yine doğru olduğu anlaşılır.

10 Tane Atasözü ve Anlamı Kısa Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

Benzer Hesaplamalar

2 Yorum Yapılmış, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. simanur

    ayçanur bunlar hiçte kısa deil

    Cevap Yaz
  2. ayçanurrr

    daha iyisini bulamadım çok sade ve güzel beğendim hemde kısa yazarım bunu bennnn 🙂

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir