Adaptasyon ve Evrim Arasındaki Fark

Yeryüzünde yaşayan canlıların göstermiş olduğu davranışlardan ikisi adaptasyon ve evrimdir. Bu yazımızda sizler için hazırladığımız adaptasyon ve evrim arasındaki fark kısaca konulu yazımızı sizler ile paylaşacağız.

Canlıların yaşamakta olduğu ortama uyum sağladıkları kalıtsal değişimlere “Adaptasyon” adı verilmektedir. Canlılar bir yaşam yerine adaptasyon sağladıklarında kendilerinde görülebilecek değişimler yapısal, fizyolojik ve davranışsal olabilmektedir.

Canlı türlerinin nesilleri devam ederken kuşaktan kuşağa aktarılan kalıtsal özelliklerin zamanla değişime uğramasına ve ilk canlının kalıtsal özellikleri ile son nesildeki canlının kalıtsal özelliğinin farklı olması durumuna “Evrim” adı verilmektedir. Evrim teorisine göre tüm canlılar özünde ilk canlıya benzerler ancak zaman içinde kalıtsal özellikler değişime uğramıştır ve günümüzde meydana gelen son canlı ilk canlıya göre farklı özellikler taşımaktadır.

Sonuç olarak adaptasyon, canlıların yaşadıkları yer ile alakalı iken evrim canlıların kalıtsal özellikleri alakalı bir terimdir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir