Ağız kokusunu çekmek zorunda kalmayın

Gündelik hayatta insanların karşılaşabilecekleri ve rahatsız olabilecekleri bir durum olan ağız kokusu bazı hastalıklara yorulabilir. Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun’un ağız kokusu ile ilgili verdiği bilgilerin yanı sıra, bu kokunun sebebinin anlaşılması için kesinlikle bir diş doktoruna başvurulması gerektiğini vurguladı.

Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun, ağız kokusunun sindirim kanallarında toplanan gaz veya ağızda ve dil sırtında üreme gerçekleştiren bakterilerden dolayı olduğunu belirtirken, bazı hastalıklardan dolayı ağız kokusunun oluşabilceğine de dikkat çekti. Ağız kokusu olan insanlar, doktora başvurmayıp bu durumu ertelerler ise hasta olma durumunda, hastalıklarının daha ilerlemiş haliyle karşı karşıya kalabilecekleri söyleniyor.

Her hastalığın baş sebebi olan beslenme, ağız kokusuna da sebep olabilecek nedenlerden en önemlisi sayılabilir. Zogun, beslenme ve ağız bakımının olması gerektiği şekilde olmamasının ağız kokusunun sebepleri olarak söylerken, bu sorunla karşılaşan insanlara, her öğünün ardından dişlerin fırçalanması gerektiğini ve ağız bakımının yeteri kadar yapılması gerektiğini belirtti. Sadece dişlerin değil, dil sırtının da fırçalanmasının ağız kokusunun oluşmaması için önemli olduğunu anlatan Zogun, bolca sıvı tüketip, tükürük bezlerinin aktivitelerinin desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Bu durumun sigara, çay ve kahve tüketen insanlarda, tüketmeyen insanlara göre daha fazla rastlanıldığı belirtiliyor.

Diş eti rahatsızlığının ve diş çürümesinin de ağız kokusuna yol açacağını söyleyen Zogun, bu durumda mutlaka ilgili bir doktora başvurulmasını gerektiğini vurguladı.

Benzer Hesaplamalar

2 Yorum Yapılmış, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Teogcu

    Evet kazanırsınız kesin

    Cevap Yaz
  2. 6. sinif magduru

    Ben 6. Sınıf ve kontenjan diğer Türkçe 21d 4y , matematik 16d 9y fen 23d 2y sosyal 20 d 4 y ayrıca 430 puan kazanirmiyim

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir