Ahmet Haşim Edebi Kişiliği

Bu sayfamızda Ahmet Haşim kimdir sorusunun cevabını vererek Ahmet Haşim’in edebi kişiliği hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Ahmet Haşim Türk edebiyatının en önemli şairlerinden bir tanesidir. Onun sanatı, edebiyatımızda bir çığır açmış ve bir Ahmet Haşim devri yaratmıştır. Bu sebeple Ahmet Haşim Türk edebiyatının klasiklerinin başında yer almaktadır.

Ahmet Haşim’in şiirlerinin temel konusu akşam, aşk, ölüm ve doğadır. Şiirlerinde sembolizm akımının izleri görülmektedir ve bu nedenle edebiyatımızda bu akımın en önemli temsilcilerinden bir tanesidir. Onun eserlerinde müzikalite, resim, ışık ve hareket iç içe geçmiş durumdadır. Onun santimantal bir şair olduğunu söylemek doğru değildir. Eserlerinde duygular ile birlikte düşünceler de önemli yer tutmaktadır. Sembolizm akımının sanatçı üzerindeki etkisi her ne kadar bir Fransız şair kadar çok olmasa da onun şiirlerinin tümünün arkasında ayrı bir düş dünyası yatmaktadır.

Eserlerinde zaman ve mekan kavramı bulunmayan Ahmet Haşim’in Göl Saatleri ve Piyale olmak üzere iki önemli şiir kitabı bulunmaktadır. Dönemin Saf Şiir anlayışına uygun eserler kaleme almıştır.

Ahmet Haşim’in Eserleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir