Aşıklar Gecesi Kars’ı Isıtmaya Yetti

Düzenlenen ‘Aşıklar Gecesi’ ile Kars ilinin geleneksel kültürü aşıklık yaşatılmaya devam ediliyor.

Sarıkamış Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen etkinliklere ilçe merkezlerinden ve köylerden, genç, orta yaş ve yaşlı kesim olmak üzere her yaş grubundan vatandaşlar katılım gösteriyor. Aşıklar, hüzünlü halleriyle vatandaşları hüzünlendiriyor, bazen ise neşeli halleri ile vatandaşları neşelendiriyor. Erol Ergani, Mustafa Aydın, Kul Nuri, Muhlis Denizer,  Fikret Ünal ve Yüksel Öztürk 3 türkü söyledi.

Sarıkamış Kaymakamı olan Yusuf İzzet Karaman, bu bölgenin, bu kültür bakımından geçmişinin sağlam olduğundan bahsetti. Toplumun en önemli unsurlarının kültür  ve gelenekler olduğunu söyleyen Yusuf İzzet Karaman, Türk milletinin kültürüne ve geleneklerine bağlı bir millet olduğunu anlatarak, bu değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini anlatan cümleler kurdu.

Belediye Başkanı Göksal Toksoy ise bu aşıklık geleneğinin çok eski yıllardan bu yıllara kadar uzanmasının kendisinde yarattığı hoşnutluktan bahsederken, bu kültür ve geleneğin bu bölge vatandaşları için vazgeçilmez bir değer olduğunu vurguladı. Belediye Başkanı Göksal Toksoy, bu kültürü yaşatmak için çok emek verdiklerini, sıcak ya da soğuk demeden vatandaşları eğlendirmek, hüzünlendirmek ve düşündürebilmek için çalışmalar yaptıklarını söylerken, genç nesillere bunun öneminin aktarılmasının gerektiğini anlattı.

Halk ozanı olan Erol Ergani ise, bu kültürü genç nesillerle paylaşarak, onlara bunu benimsetmek istediklerini söyledi. Bu durumun kendilerini çok mutlu ettiğini söyleyen Erol Ergani, bu gecenin çoğunluğunun gençlerden oluşmuş olmasından çok hoşnut olduklarını sözlerine ekledi.

 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir