Astıma davetiye “buhar makineleri”


Çocuk alerji uzmanı olan Prof. Dr. İlknur Bostancı, astım olma ihtimalleri bulunan çocuklar için, ortamda oluşan nem oranını artırmak için kullanılan buhar makinelerinin risk oluşmasına sebep olduğunu belirtti.

Prof. Dr. İlknur Bostancı, bu makinelerin kullanım süresinin artması durumunda çocuklarda nefes darlığına yol açabileceğini söyledi. Çocuk odasının oda sıcaklığının en az 24 derece, en fazla ise 26 derece olmasının gerektiğini söyleyen Prof. Dr. İlknur Bostancı, bir çocuğun büyümesine soğuk ortam engel oluyor, kilo alamamasına da sıcak ortam sebep oluyor diyerek oda ısısının belirtilen rakamlar arasında olmadı gerektiğini vurguladı. Bostancı, kalorifer üzerinde kurutulan çamaşırların ya da havluların yanlış bir eylem olduğunu söyleyerek, deterjanının soluk alıp verme durumunda çocuğu sıkıştırdığını anlatıyor.

Buhar kullanmanın hangi durumlarda gerekli olduğu konusunda da aileleri bilinçlendiren Bostancı, ailelerin çocuklarda ses iltihabı oluştuğunda kullanılabileceklerini söylüyor. Astımı tetikleyen bir başka sebep olarak alt solunum yolu enfeksiyonu oluşumunu söyleyen Bostancı, buhar makinesinin astımı olan bir çocuğa uygulanmaması gerektiğin, aksi takdirde ailelerin çocuklarını sıkıştıracaklarını anlatıyor.

Çocukluk çağında, ailelerin çocuklarını iyileştirmek adına kullandıkları buhar makineleri tam tersi bir etki göstererek çocuğun hastalığını daha da tetikliyor. 10 çocuk arasından 1 tanesinin akciğerinde hırıltıyla karşılaşılıyor diyen Bostancı, bu çocukların öksürüğe yatkın olan çocuklar olduğunu söylerken, buhar makineleri bu tür dönemlerde öksürüklerin uzamasına sebep olduğunu belirtiyor. Bostancı, buhar makinesinin soluk borusunun tahrişine neden olduğunu söylüyor.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir