Atatürk Orman Çiftliği Hakkında Bilgi

1925 senesinde Mustafa Kemal Atatürk tarafında kurulan Atatürk Orman Çiftliği, Ankara ilinde Mustafa Kemal Atatürk’ün modern bir çiftlik kurulması için talimat vermesi üzerine kurulan önemli bir çiftliktir.

Cumhuriyet’in ilan edilmesi ile birlikte Türkiye, bağımsızlığına kavuşmuş olan bir ülke haline gelmiştir ve bu noktadan sonra ülkenin ekonomisi için bir çok çalışmalara başlanarak adımlar atılmıştır. Bu süreçte milli ekonominin temelinin tarım olduğu ifade edilmiştir ve bu nedenle tarıma önem verilmesi gereklilik duymuştur. Bu amaç doğrultusunda da köyleri de kapsayacak programlı ve pratik çalışmalar düşünülmüştür ancak bu çalışmaların hayata geçirilebilmesi için öncelikle ciddi ve uygulanabilecek bir tarım siyaseti oluşturarak uygulamak ve bu siyaseti uygulayabilmek için de köylünün kolay bir şekilde benimseyebileceği tarım rejimi oluşturmak gerekiyordu.

Mustafa Kemal Atatürk, bu düşüncelere daldığında oldukça haklıydı ve bu yönde de çalışmalar yapmak için kolları sıvadı ve “Yeşili görmeyen gözler renk zevkinden mahrumdur bu nedenle burayı öyle bir ağaçlandırınız ki kör bir insan bile yeşilliklerin içinde olduğunu fakına varsın” sözünü söyleyerek Atatürk Orman Çiftliğini kurmuştur.

Atatürk Orman Çiftliği Hakkında Araştırma Hakkındaki Yorum ve Fikirlerinizi Bize Yorum Kısmından Hemen Yazın. 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir