Bayramların Sosyal ve Kültürel İşlevleri Nelerdir

Bayramlar, törenler ve kutlamalar bir toplumun milli kültürünü yansıtan ögelerdir. Aynı zamanda bayramların sosyal bağları güçlendirmesi oldukça önemlidir.

Dini bayramlarda ve milli bayramlarda toplumu meydana getiren bireyler toplanırlar ve böylece aralarındaki bağlar daha da kuvvetlenir ve iletişim bağları daha da kuvvetli bir hale gelir.

Özellikle dini bayramlarda insanlar toplanarak birbirlerinin bayramlarını kutlarlar; küçükler büyüklerini ziyaret ederler ve ellerini öperler. Ayrıca dini bayramların en büyük sosyal ve kültürel işlevi ise küslerin barışmasıdır. Çünkü dinimizde biz Müslümanlara özellikle bayramlarda küslerin barışmasını ve bayramlaşmasını emretmiştir.

Günümüze baktığımızda geçmişe göre bayramlar önemini biraz da olsa kaybetmiştir çünkü insanlar artık bayramlarda büyüklerini ve memleketlerini ziyaret etmek yerine tatillere gitmektedirler ancak bu durum herkes için aynı değildir her ne kadar günümüz gençliği bayram tatillerinde tatillere gitse de büyük bir kesim hala uzaklarda bulunan aile büyüklerini ziyaret edip onların bayramlarını kutlayıp ellerini öpmeye gitmektedir.

Bayramların Sosyal Hayatımızdaki Yeri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. ebrar

    Benim istediğim yok ki????

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir