Betimleme Nedir

Bu sayfamızda betimleme nedir sorusunun cevabını vererek betimlemenin özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Betimleme anlatım tekniklerinden bir tanesidir. Tasvir yolu ile yapılan bu anlatımda varlıklar, olaylar ve şahıslar göz önünde canlandırılacak biçimde anlatılmaktadır. Kelimelerle resim yapmak anlamına gelen tasvir yolu ile anlatımda başarı, yazarın gözlemlerindeki ustalığına ve gücüne bağlıdır. Hikaye ve romanlarda çok kullanılan bir anlatım şeklidir. Tasvir yolu ile anlatım yani betimleme iki şekilde yapılmaktadır.

1.Açıklayıcı tasvir: Varlığı, herkes tarafından bilinen özellikleriyle anlatmaktadır. Bir şehri, bir yöreyi tanıtmak veya bir eşyayı anlatmak açıklayıcı tasvirdir.

  1. İzlenimci tasvir: Yazarın gördüklerini olduğu gibi değil de bir duygu süzgecinden geçirerek anlatmasıdır. Öznel bir anlatım olan izlenimci tasvirde, açıklayıcı anlatımda önemsenmeyen ayrıntılar ve özellikler ön plana çıkmaktadır. Parça-bütün, iç-dış, somut-soyut gibi ilişkiler kurularak tasvirin okuyucu tarafından kolay anlaşılması sağlanmaktadır. Bir insanın dış görünüşü ve buna bağlı olarak psikolojisi bu yolla anlatılmaktadır.

Betimleme Örnekleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir