Beydeba ve Fabl Türü Hakkında Bilgi

Hayvanların, bitkilerin ve cansız nesnelerin konuşturulduğu eserlere fabl adı verilmektedir. Fabl türünün ilk temsilcilerinden bir tanesi ise Beydeba’dır. Beydeba, Kelile ve Dimne adlı eseri ile fabl türünün ilk örneklerini vermiştir. Aşağıda Beydeba ve fabl türü hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Beydeba ahlaki öğütler veren Kelile ve Dimne adlı eserin yazarıdır. Hindistan’da yaşamıştır. Beydeba’nın Sanskritçedeki adı olan Bidpay, bilginlerin başı anlamına gelmektedir. Bakü’de doğduğu, Türk aslından geldiği ve Hindistan’a sonradan gittiği tahmin edilmektedir. Zalim kral Debşelim’i doğru yola götürmek için yazdığı eseri yüzünden hapse atılmıştır. Sonrada affedilerek kendisine devletin üst yönetiminde görev verilmiştir.

Beydeba’nın eserinin kahramanlarının çoğu hayvanlardan oluşmaktadır. Aslı Sanskritçe olan eser adını ilk bölümdeki Kelile ve Dimne adlarındaki iki çakalın isimlerinden almaktadır. Eser VI. Yüzyılda İran diline, oradan da Arapçaya çevrilmiştir. Kelile ve Dimne Batı dillerine de çevrilmiş, birçok şair ve yazarın ilham kaynağı olmuştur. Türkçede de çeşitli çevirileri bulunmaktadır.

Kelile ve Dimne Kimin Eseridir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir