Alfred Einstein Kimdir Buluşları Nelerdir Kısaca

Einstein, Alfred (d. 30 Aralık 1880, Münih, Almanya – ö. 13 Şubat 1952, El Cerrito, California, ABD), Alman asıllı ABD’li müzikolog ve eleştirmen.

Bilim adamları yetiştirmiş bir ailenin çocu­ğu ve ünlü bilgin Albert Einstein’m kuzeniy­di. Münih Üniversitesi’nde müzikoloji ve kompozisyon doktorası yaptı. Zeitschrift für Musikwissenschaften yayın yönetmenliği yap­ması (1918-33), müzikoloji alamnda bir otori­te olarak tanınmasını sağladı. Einstein, Mü­nih’te oturduğu 1927 yılına değin Münchner Post’ta, 1927’den 1933’e değin de Berliner Tageblatt’ta müzik eleştirmenliği yaptı. Na- zilerin işbaşına gelmesi üzerine ülkesini terk ederek önce Londra’ya, ardından da İtalya’ ya gitti ve Floransa yakınlarına yerleşti. 1939’da ABD’ye gitti; sürekli yurdu olarak benimsediği bu ülkede 1950’de emekli ola­na değin Smith College’da müzik dersleri verdi. Ayrıca Columbia, Princeton, Michi­gan ve Yale üniversitelerinde müzik okuttu. Geschichte der Musik (Müzik Tarihi) adlı yapıtı 1917’de yayımlanan Einstein Uluslar­arası Müzik Derneği’nin yayınları ile başka- akademik yayınlara değerli katkılarda bu­lundu. Özellikle Musical Quarterly dergisi için önemli makaleler yazdı. Derleme çalış­malarında da çok başarılıydı. Riemann’m

Musik Lexicon’u (1919-29; Müzik Sözlüğü) ile Köchel’in Mozart’ın yapıtlarını topladığı katalogu gözden geçirerek yayma hazırladı (1937). Ayrıca Mozart’ın son 10 yaylı çalgı­lar dörtlüsünün yeni baskıları ile Mozart, His Character, His Work (1945; Mozart, Karakteri, Yapıtları) adlı yaşamöyküsünü yayımladı. Einstein’m en önemli yapıtının ise, konusundaki ilk kapsamlı inceleme olan The Italian Madrigal (1949, 3 cilt; İtalyan Madrigali) olduğu kabul edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir