Alfred Eisenstaedt Kimdir Hayatı Eserleri Kısaca Bilgi

Eisenstaedt, Alfred (d. 6 Aralık 1898, Dirschau, Batı Prusya), öncü Alman basın fotoğrafçısı. 1930’lardan başlayarak döne­mini bütün canlılığıyla belgeleyen ve pek çok yayın organında yer alan fotoğraflarıyla tanınmıştır.

  1. Dünya Savaşı’nda 1916’dan 1918’e değin Alman ordusunda görev yaptı; bacakların­dan yaralandı. Büyük bir tutkuyla amatör fotoğrafçılıkla uğraşmaya başladı. 1929’da profesyonel olmaya karar verdi ve Alman­ya’da 1920’lerle 1930’larm başlarında gittik­çe gelişen basın fotoğrafçılığı alanında çalış­tı. Doğal, yapmacıksız görüntüler yakala­mayı hedefleyen öncü fotoğraf sanatçısı Erich Salomon’dan(*) etkilendi.

1930’lann başlarında 35 mm Leica makine kullanmakta ustalaştı. Fotografían Avru­pa’da çıkan birçok dergide yayımlanmaya başladı. Hitler’in iktidara ilerleyişini adım adım görüntüleyen Eisenstaedt, 1935’te de İtalyan işgalinden hemen önce Etiyopya üzerine önemli bir fotoğraf dizisi hazırladı. Aym yıl Almanya’dan ayrılarak ABD’ye gitti. Nisan 1936’da, yeni çıkan Life dergi­sinde çalışmaya başladı. Bir fotoğrafı dergi­nin ikinci sayısına kapak oldu; sonraki sayılarda da fotoğrafları yayımlandı. Eisenstaedt’in çalışmalan sayıca çok ve çeşitlidir. Krallann, diktatörlerin, sinema yıldızlarının portrelerinin yanı sıra, sıradan insanları günlük yaşamları içinde görüntüle­diği duyarlıklı yapıtları da vardır. Haber fotoğrafçısının yapması gereken işi, “olayı anlatan anı bulmak ve yakalamak” olarak tanımlamıştır.

1969’da yaşamını ve yapıtlarını anlattığı The Eye of Eisenstaedt (Eisenstaedt’in Gö­zü) adlı kitabını yayımladı. Fotoğrafların­dan örnekleri topladığı öteki kitaplar ara­sında People 11973; insanlar) ve Eisensta­edt: Germany (1981; Eisenstaedt: Almanya) sayılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir