André Eglevsky Kimdir Biyografisi

Eglevsky, André (d. 21 Aralık 1917, Moskova – ö. 4 Aralık 1977, Elmira, New York, ABD), Rusya doğumlu ABD’li bale dansçısı ve öğretmeni. Klasik dansta kendi kuşağının en büyük erkek dansçısı olarak kabul edilir.

Devrim yıllarında daha çocuk yaştayken Rusya’dan ayrıldı. Paris’te Lyubov Yegoro- va ve Mathilda Kşessinskaya, Londra’da da Aleksandr Volinin ve Nikolay Gustavo- viç Legat gibi seçkin göçmen dansçılarla çalıştı. Sekiz yaşında başladığı bu çalışma Rus İmparatorluk Balesi’nin geleneksel üs­lup ve tekniğini edinmesini sağladı. On dört yaşındayken Colonel W. de Basil’in Monte Carlo Rus Balesi’nde baş erkek dansçı oldu; Léonide Massine’in Les Présages (Kâhinler) balesinde ilk kez kendine özgü ağır ve kontrollü pirouette dizilerini gerçekleş­tirdi.

René Blum ve Michel Fokine ile Monte Carlo Balesi’nde, Amerikan Bale Toplulu- ğu’nda ve Bale Tiyatrosu’nda (bugün Ame­rikan Bale Tiyatrosu) dans eden Eglevsky, daha sonra New York Kent Balesi’ne katıldı. 1951-58 arasında bu toplulukta Scotch Symphony (1952; İskoç Senfonisi) ve Caracole (1952; bugün 15 No’lu Divertimen­to olarak bilinir) gibi birçok Balanchine balesinde başrole çıktı. Giselle’deki Al­brecht ve Kuğu Gölü’ndeki Prens Siegfried rolü; Fokine’in Les Sylphides, Prens Igor, Le Spectre de la Rose ve Petruşka balelerin­deki başroller; David Lichine’nin Helen of oy’undaki (Troyalı Helena) bürlesk Paris rolü ve Leonide Massine’in gerçeküstücü Mad Tristan’ında (Çılgın Tristan) Tristan rolü tanınmış rolleri arasındadır. 1937’de ABD yurttaşlığına geçen Eglevsky, 1958’de New York, Massapequa’da bir okul ve küçük bir dans topluluğu kurdu. Eglevsky Baîe Topluluğu adıyla gelişen topluluk, kurucusunun ölümünden sonra da etkinliği­ni sürdürdü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir