Aşık İhsani Kimdir

İhsani, asıl adı Ihsan sirlioğlu (d. 1930, Diyarbakır, 21 Nisan 2009), toplumsal içerikli deyişleriyle tanınan âşıktır. Aşık İhsani Kimdir?

Gezici âşık olarak eşi Güllüşah’la Anado­lu’nun çeşitli yerlerini dolaştı. Yaşamını ve Güllüşah’la yaşadığı serüvenleri konu alan öyküler anlattı, saz eşliğinde deyişler söyle­di. 1960’larda toplumsal sorunlara yöneldi. Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) girerek etkin siyasete katıldı.

Aşık geleneğini güncel siyasal mücadeleyle bütünleştiren İhsanî’nin şiirlerinde yalın bir anlatım ve söyleyiş rahatlığı görülür. Önceki deyişleri ve bunlarla ilgili öyküleri değişik yazarlarca derlenmiş çeşitli kitaplarda yer alır. Toplumsal konulara ilişkin şiirlerini Ağalı Dünya (1964-65 , 2 cilt), Yazacağım (1966), Bakalım Hele (1967), Bak Tarlanın Taşma (1974), Vur Ağanın Başına (1975) adlı kitaplarda toplamış, ayrıca bazılarını plak yapmıştır.

Öteki yapıtları arasında, birçoğu günümüz âşıklarının şiirlerinden oluşan Ozan Dolu Anadolu (1973) adlı antoloji ile gezi izlenimlerini topladığı Be­yaz Köle (1985) sayılabilir. Yaşamını ve bütün şiirlerini Dünden Bugüne Aşık İhsanı (1976) adlı kitapta bir araya getirmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir