Boşalmalı Lamba Nedir Kısaca

elektrik boşalmak lamba, saydam bir koruyucu içindeki gazın, bir gerilim uygu­landığında ışıltı verme özelliğine dayalı olarak çalışan aydınlatma aygıtı. 1675’te Fransız astronom Jean Picard, bir cıvalı barometre tüpünü çalkaladığında, zayıf bir ışıltının belirdiğini gözlemledi, ama ışıltının nedenini (statik elektriklenme) ortaya çıka­ramadı. 1855’te düşük basınçlı bir gaza elektrik gerilimi uygulayarak ışıltı elde edi­len Geissler tüpünün geliştirilmesiyle, elek­trik boşalınalı lambaların temel çalışma ilkesi ortaya çıkarılmış oldu. 19. yüzyılda elek­trik üreteçlerinin günlük yaşama girmesinden sonra, gaz tüplerine elektrik enerjisi uygu­lanmasına ilişkin birçok deney düzenlendi. 1900’den sonra elektrik boşalınalı lambalar Avrupa ve ABD’de yaygın olarak kullanıl­maya başladı. Neon gazı bu amaçla ilk kez 1910’larda Fransız mucit Georges Claude tarafından kullanıldı.

Neon lambasında neona cıva buharı katıla­rak mavimsi bir renk elde edilir. Cıva buharı, flüoresan lambalar ile bazı morötesi lambalarda da kullanılır. Helyum, turun- cumsu-san cam içinde altın renginde ışıldar; san cam içinde mavi ışık yeşil gözükür; kimi gaz karışımlarından ise beyaz ışıltı elde edilir. 1931’de Avrupa’da geliştirilen sod­yum buharlı lamba, sarı rengin sakıncalı olmadığı durumlarda iyi bir aydınlatıcıdır.

Gece lambası ya da gösterge olarak kulla­nılan lambalar küçük bir ampul ile yüksek dirençli bir filamandan oluşur. Bu filamanın iki ucunda bulunan levhacıklar arasındaki gerilim, ampul içindeki gazın (genellikle neon ya da argon) hafifçe ışıldamasını sağlar. Bu lambalar çok az enerji harcar, ömürleri de uzundur. Işıltılı boşalımın, lambanın uçlarındaki gerilimi sabit tutma eğiliminden yararlanılarak, bu lambalar ba­zen gerilim regülatörü olarak da kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir