Bülent Erkmen Kimdir Kısaca Bilgi

Erkmen, Bülent (d. 16 Mart 1947, Antal­ya), grafik sanatçısı. 1965’te girdiği Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’ni iki yıl sonra bırakarak sanat eğitimi görmek için İstanbul’a gitti ve İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Dekoratif Sanatlar Bölümü’ne girdi. Öğ­renimi sırasında akademiye bağlı Devlet Film Arşivi’nde (sonradan Sinema-TV Ens- titüsüi*]) genel sekreterlik görevini yü­rüttü. 1972’de mezun olduktan sonra uzun süre serbest grafiker olarak çalıştı. 1976’da DGSA Uygulamalı Endüstri Sanatları Yük­sek Okulu’nda öğretim üyesi oldu. 1981’den bu yana kurucuları arasında bulunduğu Reklamevi’ııde sanat yönetmeni olarak ça­lışmaktadır. Grafikerler Meslek Kuruluşu’ nun (GMK) yayımladığı Yazılar’ın yönet­menliğini üstlenen Erkmen, GMK Yönetim Kurulu üyeliği de yaptı.

Erkmen grafik sanatların her dalında çalış­tı, televizyon tanıtım filmleri yaptı. 1980 sonrasında yurt içinde ve dışında birçok

“10. Avrupa ve Akdeniz Okçuluk Şampiyonası için Afiş”, Bülent Erkmen’in bir yapıtı, 1986

Bülent Erkmen’ln izniyle sergiye ve bienale katıldı, çok sayıda ödül kazandı; günlük basında ve süreli yayınlar­da grafik sanatlarla ilgili yazıları yayımlan­dı. Çeşitli tiyatro, film, sergi, kampanya ve festival afişlerinin tasarımını yaptı. 10. Av­rupa ve Akdeniz Okçuluk Şampiyonası afişi, 1986’da dünyanın basılmış en iyi 50 afişinin yer aldığı sergiye seçildi. Erkmen ayrıca 1985 ve 1986 Grafik Sanatları sergile­rinde Yılın En Başanlı Grafik Sanatçısı Ödülü’nü aldı. Aynı ödülü 1987’de AnaBri- tannica’mn kapak tasarımı ile kazandı. 1988 ve 1989’da da aynı ödülü kazanan Erk- men’in tasarımını yaptığı kitap adlı yapıt 1990’da yayımlandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir