Daigo Kimdir Kısaca Bilgi

Daigo, tam adı daigo tenno, asıl adı ATSUKiMi (d. 6 Şubat 885, Kyoto ö. 23 Ekim 930, Kyoto), Japonya’nın 60. impara­toru. Japon yönetimini 857-1160 arasında elinde tutan Fucivara ailesinin gücünü kısıt­lamak için babası Uda’nın başlattığı politi­kayı sürdürmede başarılı olamamıştır.

897’de tahta geçtiyse de, uzun süre gerçek iktidar emekli imparator olan babasının elinde kaldı. Babasının ölümünden sonra onun yolunu izleyerek imparatorun buyruklarını aşağıya ileten kampaku(*) ma­kamına Fucivara ailesinin bir üyesini atama­dan imparatorluğu yönetmeye çalıştı. Bu makamı boş tutarak, babasının küçük soylu ailelere dayanma politikasını sürdürdü. Bu görevlilerin arasında ünlü bilgin Sugavara Miçizane de bulunuyordu.

Fucivara ailesinin başı olan Fucivara Toki- hira 901’de Sugavara’yı sürgüne yollatmayı başardı. Daigo bundan sonra Fucivara’nın siyasal manevralarına karşı direnemedi. Daigo’nun ölümünden sonra kampaku ma­kamını yeniden ele geçiren bu aile, üç yıllık bir kesinti dışında, 1160’a değin başta kaldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir