Doubleval Kimdir Kısaca Bilgi

Dauberval, Jean, d auberval olarak da yazılır, asıl adı jean bercher (d. 19 Ağustos 1742, Montpellier – ö. 14 Şubat 1806, Tours, Fransa), Fransız bale dansçısı, öğretmen ve koreograf. Komik baleyi Dauberval’in bir tür haline getirdiği ileri sürülür.

İlk kez 1761’de Ulusal Müzik Akademisi’n- de (bugün Paris Operası) sahneye çıktı ve pantomimli danstaki yeteneğiyle göze çarp­tı. 1773’te bale topluluğu genel yönetmen (mâitre de ballet) yardımcısı oldu. 1783’te Bordeaux’ya dansçı olarak gitti; daha sonra orada genel yönetmenliğe getirildi.

Koregoraf Jean-Georges Noverre’in önde gelen öğrencilerinden biri olan Dauberval,

Daubigny, Charles-François 318

öğretmeninin ballet d’action(*) konusunda­ki düşüncelerini yaymada büyük rol oynadı. Öğrencileri arasında, zaman zaman “Rus balesinin babası” olarak adlandırılan Char­les Didelot ve danslı tiyatroyu italya’ya sokan Salvatore Viganö vardı.

“Oise Irmağı Kıyısı”, Charles-François Daubigny’nin yağlıboya çalışması, 1872; Güzel Sanatlar Müzesi, Reims, Fransa

Lauros – Giraudon / EB Inc.

Dauberval’in koregorafilerini yaptığı çeşit­li baleler arasında en tanınmışı La fille mal gardee’ydi (1786; Korumasız Kız). Bu yapıt­ta Dauberval’in eşi Mile Theodore’la (Marie- Madeleine Crespe) Noverre’in en gözde balerinlerinden Lise başrolü canlandırdılar. La fille mal gardee hem ilk komik balelerin, hem de mitolojiden alınmış ya da idealize edilmiş karakterler yerine gerçek kişilere yer veren balelerin ilk örneklerinden biriydi.

Dauberval, Mile Allard’la birlikte Sylvie adlı oyunda, 1766; sanatçısı bilinmeyen bir resimden Jules Huyot’nun yaptığı ağaç baskı, 19. yüzyıl

Victoria and Albert Museum, Londra

Vincenzo Galeotti’nin Cupido’nun Kap­risleri ve Bale Yönetmeni (1786) adlı yapı­tıyla birlikte bugün de çağdaş bale topluluk­larının repertuarlarında hâlâ yer alan en eski iki baleden biridir. Bu yapıt için Dauberval’in yaptığı özgün koreografi kay- bolmuşsa da, bugün özgün senaryoya daya­nan daha yeni birkaç koreografi bulunmak­tadır. Özellikle Lev İvanov ile Marius Petipa’nın (1882) ve Frederic Ashton’ın hazırladıkları bunların en tanınmışların- dandır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir