Ekorşe Figür Nedir Nerelerde Kullanılır

ekorşe figür (Fransızca écorché: “derisi yüzülmüş”), insan ve hayvanlarda kaslann yerini ve birbirleriyle ilişkilerini göstermek amacıyla deri olmaksızın çizilmiş anatomik resim. 15. yüzyılda anatominin önem kazan­ması ve Batılı ressamların vücudu olduğu gibi betimleme eğilimleriyle tunç, ahşap, balmumu ya da alçıdan ekorşe modeller yapıldı. Bunların çoğu anonimdi; 16. yüzyıl­dan sonra bazı sanatçı adları da ortaya çıktı. Baccio Bandinelli (1488-1559), Prospero Antichi (ö. 1592 ?), Pierre de Francheville (1548-1615), Ludovico Cigoli (1559-1613) ve Gaspar Becerra (1520-70) hem ekorşe modeller, hem de figürler yaptılar. Bu mo­deller bütün sanatçıların atölyelerindeki en önemli araçlar arasına girdi.

Başta Leonardo da Vinci olmak üzere birçok sanatçı bu tür modellerden çizim yapıyordu. Bu çizimlerden bazısı sanat ve anatomi kitaplarında yer aldı. 1543’te Andreas Vesalius, başyapıtı sayılan De humani corporis fabrica’yı (İnsan Gövdesi­nin Yapısı Üzerine) ve sanatçılar için hazır­ladığı benzer bir yapıt olan Epitomîyi yayımladı.

18. yüzyılda Edme Bouchar- don’un L’Anatomie nécessaire pour l’usage du dessein (1741; Çizim İçin Gerekli Anato­mi) adlı kitabındaki çizimler ve George Stubbs’ın özgün karakalem çizimleri bugün Londra’daki Kraliyet Akademisi’nde bulu­nan The Anatomy ofthe Horse (1766; Atın Anatomisi) için yaptığı oymabaskılar önem­li ekorşe çalışmalarıdır. Aynı yıllarda Jean Antoine Houdon da Roma’da Aziz Bruno’ nun bir heykeli için yaptığı ekorşe figürüyle (1767) ün kazanmıştı. 20. yüzyılda bu alan­da ürün veren en önemli sanatçı Paris okulundan Chai’m Soutine’dir. Heykelci Brancusi’nin “Anatomik Model” (1902) ad­lı yapıtı ise uzun süre anatomi derslerinde model olarak kullanılmıştır.“Derisi Yüzülmüş Bir At”, George Stubbs’ın karakalem çizimi; Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi, Londra Royal Academy of Arts, Londra

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir