Ekskavatör Nedir Anlamı Açıklaması Kısaca

ekskavatör, kazı ve yükleme işlerinde kullanılan ağır iş makinesi. Çoğunlukla paletli taşıyıcılar üzerine yerleştirilen ve üstünde motor ve kumanda bölümlerinin bulunduğu bir döner platform ile mafsallı kol ve kepçe donanımlarından oluşur.

Mekanik kablo kumandalı ekskavatörler­de motor gücü, taşıyıcı takımlara ve kazı aygıtlarına çeşitli kavrama, dişli, mil, vinç tamburu ve kablo donanımlarıyla iletilir. Elektrikli kablo kumandalı ekskavatörlerde ise, aracın motoru yerine, dışardan çekilen bir enerji hattından ya da araca eklenen bir üreteçten sağlanan enerjiyle çalışan elektrik motorlarından yararlanılır; bu tür ekskava­törlerde, mekanik düzeneklilerde kullanılan kavrama, dişli ve mil gibi çoğu akşamın görevini bu elektrik motorları yerine getirir, Ote yandan hidrolik ekskavatörlerde, mo­tordan güç alan hidrolik pompalar, çeşitli pistonlara ve hidrolik motorlara basınçlı yağ sağlar. Mekanik ekskavatörlerde, kimi za­man elektrikli ya da hidrolik sistemlerden de yararlanılır.

Ekskavatörlerin kazma donanımları deği­şik tiplerde olabilir. En eski kablolu ekska­vatörler, sert zeminlerin kazılmasında ve molozların taşıyıcılara yüklenmesinde kulla­nılan kepçeli kazıcılardır. Bunların vinç kolu görece kısadır ve kepçeyi taşıyan kol, vinç koluna mafsallanmıştır. Kepçenin alt bölümünde boşaltma ağzı bulunur. Taraklı kepçe, ileri ve yukarı hareketlerle dolduru­lur. Yer düzeyinden daha derinde kazı yapma için ise ters kepçeli ekskavatörler kullanılır. Bunların kepçesi toprağı ileri değil, geri çekerek kazar. Bu türden hidro­lik kepçeler kimi zaman traktörlerin arkası­na da eklenebilir. Ekskavatörlerde, kepçe­lerin yerine kaldırıcı donanımlar da takıla­bilir. Bunlar, toprağı küremekten çok, ağır malzemelerin yerinden kaldırılıp taşınma­sında kullanılır.

Çekme kepçeli (dreglayn) ekskavatörlerin vinç kolları oldukça uzun­dur ve yeryüzüyle yaklaşık 35°’lik açı yapar. Vinç kolunun ucunda, kablolarla kumanda edilen bir kova bulunur. Buldozerlerin ya da öteki hafriyat makinelerinin giremediği kazı işlerinde, örneğin bataklık bölgelerde uzun kollu, çekme kepçeli ekskavatörlerden yararlanılır. Çift kepçeli (klemşel) ekskava­törlerin kepçesi, birbirine mafsallanmış, taraklı iki çeneden oluşur. Bunlar açılarak zemine daldırılır ve ardından kabloların yardımıyla kepçeler kapatılır. Kepçe, kendi ağırlığiyla kazı yapar. Bu nedenle de çift kepçeli ekskavatörler daha çok, kum ya da çakıl gibi gevşek malzemelerden oluşan zeminlerde kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir