Eleanor Roosevelt Eserleri Hakkında Kısaca Bilgi

Eleanor (kastIlyali), İspanyolca leonor de castilla (d. 1246 – ö. 28 Kasım 1290, Harby, Nottinghamshire, İngiltere), İngil­tere kralı I. Edward’m (hd 1272-1307) karısı.

Kastilya kralı III. Fernando ile Ponthieu’lü Juana’nm kızıdır. Edward’la 1254’te evlen­di. Eleanor’un üvey kardeşi Kastilya kralı Alfonso, Gaskonya üzerindeki haklarım evlilik armağanı olarak Edward’a devretti. 1264’te, III. Henry’ye karşı olan baronların İngiltere’de iktidarı ele geçirmesi üzerine, güvenlik amacıyla Fransa’ya gönderilen Eleanor, Edward’m Ekim 1265’te ayaklan­mayı bastırmasından sonra İngiltere’ye dön­dü. Edward’a 1270-73 arasında çıktığı Haçlı Seferi’nde eşlik etti.

Akkâ’da (bugün İsrail’de) zehirli bir han­çerle yaralanan Edward’m yarasındaki zehi- ri emerek yaşamını kurtardığı yolundaki öykünün aslı yoktur. Edward’m tahta geç­mesinden sonra, toprakları üzerindeki kira­cı çiftçilere kötü davranmakla eleştirilmiş­tir. Ölümünden sonra cenazesi Londra’ya götürülürken, Edward’m mola verilen her yerde diktirdiği ve “Eleanor Haçları” ola­rak bilinen haçların birkaçı hâlâ ayaktadır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir