Eleanor Roosevelt Kimdir Kısaca Biyografisi

Eleanor (provence’li), Fransızca ElEonore de provence (d. 1223 – o. 25 Haziran 1291, Amesbury, Wiltshire, İngiltere), İngiltere kralı II. Henry’nin (hd 1216-72) karısı. Sevilmeyen bir kişi oluşu, kralla baronlar arasındaki çatışmayı daha da şiddetlendir­miştir.

Babası Provence 4. kontu Raimond Be- rengar, annesi ise Savoie 1. kontu Thomas’ın kızıydı. Ocak 1236’da Henry’yle evlendi. Bu evliliğin başlıca nedeni kralın Avrupa’ya yönelik emelleriydi. Eleanor’un Savoie’lı ve Provence’lı akrabalarının İngiltere’de yük­sek görevlere atanmasını sağlaması baronlar grubuyla arasının açılmasına neden oldu.

Tahta karşı ayaklanan baronlar Mayıs 1264’te Henry’yi tutsak alarak yönetimi ele geçirdiler. Fransa’ya kaçan Eleanor, sür­gündeki kral yanlılarının önderi durumuna geldi. İngiltere’yi istila etmek için bir ordu topladıysa da, Flandre’daki Sluis açıkların­da gemisi batınca bu planım gerçekleştire­medi. Eler şeye karşın baronlar Ağustos 1265’te yenilgiye uğratıldı ve Eleanor İngil­tere’ye döndü. Henry’nin ölümü ve oğlu I. Edward’m tahta çıkmasından sonra, Ames- bury’de bir manastıra çekildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir