Erinna Kimdir Kısaca Bilgi

Erinna (ü. İÖ 4. yy sonu ?), Ege Adaların­dan Telos’ta yaşamış Eski Yunanlı kadın şair. Bir arkadaşına ağıt olarak altı ayaklı mısralarla ve yerel Dor lehçesiyle yazdığı “Kadın” şiiriyle ün kazanmıştır. Günümüze üç epigramı kalmıştır. On dokuz yaşında öldüğü söylenir.

Eriocaulales, birçeneklilerden, tek bir fa­milyayı (Eriocaulaceae) ve 13 cinsi içeren bitki takımı. Başta Güney Amerika olmak üzere tropik ve astropik bölgelerdeki batak­lıklarda ve su kenarlarında öbekler halinde yetişen bu otsu bitkiler küçük, ama göste­rişli çiçek kümeleriyle tanınır. Çiçekleri tekeşeylidir ve çiçek kümelerinde yalnızca erkek ya da dişi, bazen de her iki cinsten çiçekler bulunur.

Bu takımın en önemli cinsleri Paepalant- hus (485 tür), Eriocaulorı (400 tür), Syngo- nanthus (195 tür) ve Leiothrix’tir (65 tür). Eriocaulorı cinsinin yaklaşık 30 türü Japon­ya’da, sekiz türü Kuzey Amerika’nın doğu­sunda, bir türü de (E. septangulare) Avru­pa’da dağılmıştır. Syngonanthus cinsinden iki türün {S. niveus ve S. elegans) kurutul­muş küçük çiçekleri, buket ve çiçek düzenle­melerinde çok sık kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir