Erişte Nasıl Yapılır Kısaca Bilgi

erişte, genellikle yumurta da kullanılarak undan yapılan, ince uzun hamur türü. Gerek Asya, gerek Avrupa mutfaklarında önemli yer tutar. Makarna gibi haşlanıp kendi başına yenebildiği gibi, çorbalarda ve başka yemeklerde de kullanılır.

Anadolu’da yazdan hazırlanıp saklanan kışlık yiyeceklerdendir. Adı Farsça rişte (kıl, saç, iplik) sözcüğünden gelmektedir. Türklerin eskiden beri bu türden yiyecekler yaptıkları bilinir. Orta Asya ve Azerbay­can’da erişte yapımı günümüzde de sürmek­tedir.

Anadolu’da, yaygınlıkları yörelere göre değişmekle birlikte üç tür erişte yapılmakta­dır: “Yumurtalı erişte”, hamuruna yumurta katıldığı için bu adı alır. İnce undan yoğru­lan hamur, yumruk iriliğinde topaklar hali­ne getirilip bir süre dinlendirilir. Daha sonra yufka gibi açılarak kızgın sac üstünde hafifçe pişirilir. İki parmak genişliğinde dürümler haline getirilen yufkalar özel eriş­te bıçaklarıyla kıyılarak kurutulur. Uzun süre bekletilemediği için çok miktarda ya­pılmaz. “Kavurma erişte”, yumurta konma­dan yoğrulan hamurun yufka haline getiril­dikten sonra pişirilmeden kıyılmasıyla elde edilir. Bir süre ipe dizilerek ya da büyük çarşaflar üstüne serilerek güneşte kurutu­lur. Daha sonra tandır ya da fırında pembe­leşinceye değin kızartılır. “İnce erişte”, yoğrulup açıldıktan sonra kıyılan erişte hamurunun güneşte kurutulmasıyla yapılır. Kavrulmadığı için fazla dayanıklı olmaz ve bu yüzden gerek duyuldukça yapılıp kısa sürede tüketilir.

Anadolu’da erişte yapımı imece ile olur. Komşular önceden belirlenen günlerde bir­birlerine giderek elbirliği ile erişte yaparlar. Yalnız kıyma ve kavurma işlemi özel bir beceri ve araç gereç gerektirdiği için bu işte ustalaşmış kadınlara başvurulur. Belli bir ücret karşılığında çalışan bu kadınlar da erişte mevsiminde kendilerine başvuran ev­leri sıraya koyarlar. Eriştenin yumurtalı ve kavrulmuş olanı makarna gibi değişik bi­çimlerde pişirilir. Pirince karıştırılarak pilav yapıldığı gibi, çorbalara da katılmaktadır, ince erişte ise yalnız sıcak ve soğuk çorba yapımında kullanılır.

Doğu Asya’da erişte, un dışında nişasta­dan da yapılır. Bununla birlikte Doğu’ya özgü, tavada kızartılmış ya da karıştırılarak kızartılmış bazı yemek tariflerinde buğday unundan yapılmış eriştenin yerine Çinlilerin mein’i salık verilmektedir. Pirinç unundan ya da mung fasulyesi nişastasından yapılan erişte, su içinde yumuşatıldıktan sonra kay­natılır ve süzülür. Böylece kızartılmak ya da çorbalara katılmak üzere hazır duruma getirilir.

Avrupa mutfaklarında erişte, çoğunlukla et suyu çorbalarında lezzet ve katkı maddesi olarak kullanılır. Ayrıca kaynatılarak ya da tavada hafifçe kızartılıp sote yapılarak et yemeklerinin ve sosların yanında sunulur. Bazen de güveçte fırınlanmış olarak yenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir