Eritem Nedir Ne İşe Yarar Kısaca Bilgi

eritem, kılcal damarların genişleyerek kan toplaması sonucunda deride görülen kıza­rıklık. Çok çeşitli nedenlerden kaynaklanan ve 50’den fazla değişik tipi tanımlanmış olan eritemin tıbbi açıdan en önemli iki tipi çokbiçimli eritem (erythema multiforme) ile düğümlü eritenidir (eriythema nodosum). Derinin yanı sıra özellikle ağız ve gözkapağı mukozalarını da tutan çokbiçimli eritem, birdenbire beliren kırmızı ya da mor kabar­cıklar, küçük ve sert kabartılar, içi su dolu küçük kesecikler gibi çok değişik döküntü­lerle tanımlanır; en tipik deri belirtisi, ortadaki küçük bir kabarcığın çevresinde eşmerkezli bir beyaz ve daha geniş bir kırmızı halkayla hedef tahtasını andıran döküntülerdir. Çokbiçimli eritemin, virüs, bakteri, asalak enfeksiyonları ve kanser gibi çeşitli hastalıklar ya da ilaç alerjisine bağlı ikincil bir belirti olduğu sanılmaktadır. Ha­fif olgular tekrarlama eğilimi gösterir, ağır olgular ise ölümle sonuçlanabilir. Kortiko- steroit hormonlar, antihistaminikler ve salisi­latlarla tedavinin başarısı, olgunun hafif ya da ağır olmasına göre değişir.

Düğümlü eritem, genellikle virüs, bakteri ya da mantar enfeksiyonlarına, bazen de ilaçlara karşı gelişen bir aşırı duyarlılık tepkisidir. Bacakta, özellikle dizlerin altın­daki bölümlerde deri ve derialtı dokularda gelişen çok sayıda kırmızı ve ağrılı küçük yumrularla tanımlanır. En çok gençlerde, özellikle de genç kadınlarda görülen bu derialtı düğümleri genellikle birkaç hafta içinde kendiliğinden kaybolur.

Özel bir etkene bağh olan eritemler arasın­da, B grubu vitaminlerinden nikotinik asit yetersizliğine bağh bir beslenme bozuklu­ğundan ileri gelen yaygın (endemik) eri­tem ya da pellagra, zehirli kimyasal madde­lere alerji tepkisi olarak gelişen el ve ayak eritemi, yakıcı güneş altında fazla kalındı­ğında derinin kızarıp çatlamasıyla ortaya çıkan güneş eritemi ya da güneş yanığı ve aşırı soğuktan ileri gelen soğuk eritemi ya da soğuk ısırması(*) sayılabilir.

Bulaşıcı eritem ya da yaygın adıyla beşinci hastalık, zaman zaman küçük çapta salgın­lar oluşturan ve yüzdeki tipik döküntülerle tanımlanan akut bir hastalıktır; hastanın yanağı önce tokat atılmış gibi pençe pençe kızarır, sonra bu kızarıklık bütün yüze yayılarak bir dantel görünümü alır. Beşinci hastalık genellikle çok hafif seyreder ve hiçbir komplikasyona yol açmaz. Aynı grup virüslerin yaptığı altıncı hastalık da benzer belirtilere yol açar ve ayırt edilmesi çok zordur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir