Erte Kimdir Hangi Alanla Uğraşmıştır Kısaca

Erte, asıl adı romain de tirtoff (d. 23 Kasım 1892, Petersburg, Rus Çarlığı – ö. 21 Nisan 1990, Paris), 1920’lerin ünlü moda tasarımcısı. Fransız revülerinin zengin gör­selliğinin yaratıcısıdır. Tasarımları arasında kadın giysi ve aksesuvarları, opera, bale ve tiyatro oyunları için kostüm ve dekorlar, vitrin düzenlemeleri, parfüm şişeleri, oyun kâğıtları, mobilyalar, afişler ve ev deko­rasyonları yer alır.

Erte, Petersburg’da yetişti. 1912’de Paris’e giderek ünlü kadın terzisi Paul Poiret’nin yanında giysi ve tiyatro kostümü tasarımcısı olarak çalıştı. 1914’te Poiret’ye ait işyerinin kapanmasından sonra, mürekkepli kalem ve guvaşla yaptığı moda çizimlerini ABD’ deki modaevlerine göndermeye başladı. 1916-37 arasında, ABD’de yayımlanan mo­da dergisi Harper’s Bazaar’m sözleşmeli elemanı olarak çalıştı. Son derece stilize resimlerinde modellerini gösterişli pozlar­da, pahalı mücevherler, tüyler, yumuşak ve dökümlü kumaşlar içinde ve art deco{*) üslubunda döşenmiş iç mekânlarda canlan­dırdı.

Aynı bolluk havası Erte’nin tiyatro için yaptığı dekor ve kostüm çizimlerinde de egemendi. Tasarımlarındaki her ayrıntı, görsel bir etkiyi güçlendirmek amacına yönelikti. Erte 35 yıl süreyle Fransız tiyat­rosu için dekor ve kostüm hazırladı. 1919-30 arasında Paris’teki Folies-Bergere’de çalıştı. 1920’lerde Ziegfeld Follies ve George Whi­te’s Scandals gibi bazı müzikal revülerin kostümlerini de gerçekleştirdi. 1960’larda metal levhalar kullanarak heykeller ve taş- baskılar yaptı.

Things I Remember (Anımsadığım Şeyler) adlı otobiyografisi 1975’te çıktı. 1976’da da Harper’s Bazaar dergisinde çizdiği resimleri içeren ve metnini Stella Blum’un yazdığı Designs by Erte (Erte’nin Tasarımları) adlı kitap yayımlandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir