Ertem Eğilmez Kimdir Hayatı Hakkında Kısaca Bilgi

Eğilmez, Ertem (d. 18 Şubat 1929. Trab­zon – ö. 21 Eylül 1989, İstanbul), sinema yönetmeni ve yapımcısı. Geniş izleyici kitle­sinin ilgisini çeken kalabalık kadrolu güldü­rüleriyle Türk sinemasında yeni bir tarz oluşturmuştur.

Ortaöğrenimini Konya Lisesi’nde, yüksek­öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamladı. 1954’te Refik Er- duran ile birlikte Çağlayan Yayınevi’ni kurarak çok satan kitaplar yayımladı. Aynı yıl gene Erduran ve Haldun Sel’le birlikte Tef adlı mizah dergisini çıkarmaya başladı. 1960’ta Arzu Film’i kurarak sinemacılığa başladı. Yaman Gazeteci filmiyle yapımcılı­ğa, 1964’te de Fatoş’un Fendi Tayfur’u Yendi ile yönetmenliğe adımını attı. Her türü denediyse de, çoğunlukla kolay izlenen ve geniş izleyici kitlesinin ilgisini çeken güldürüler yönetti. Bir Millet Uyanıyorsa 1967 Antalya Altın Portakal Film Şenliği’n- de en iyi tarihsel film ödülünü kazandı. 1972’den sonra daha çok duygusal güldürü­lere yöneldi. Genellikle aynı oyuncu kadro­sunu kullandığı ve ileride “Arzu Film güldü­rüleri” diye adlandırılacak bu filmlerde zaman zaman toplumsal eleştiriye de yer veriyordu. 1973’te çektiği Canım Kardeşim, insancıl tavrı, hüzünle güldürüyü kaynaştı­ran havası ve yer yer ulaştığı şiirsel anlatı­mıyla dikkati çekti.

Karakter oyuncularına başrol veren, Mü­nir Özkul, Adile Naşit, Kemal Sunal, İlyas Salman, Hali t Akçatepe, Zeki Alasya-Me- tin Akpınar İkilisi, Şener Şen gibi güldürü oyuncularının sinemada başarı kazanmala­rında payı olan Eğilmez, tümleştirilmesi oldukça güç sayılan Rıfat İlgaz’ın Hababam Sınıfı romanını 1975’te perdeye aktardı. Bu filmin başarısı üzerine Hababam Sınıfı Uya­nıyor, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Haba­bam Sınıfı Tatilde ve son olarak da Haba­bam Sınıfı Güle Güle adlı dört devam filmi çekti. 1980-81 mevsiminde Kanlı Nigâr adlı müzikli oyunu sahneye koyan Eğilmez, bir süre uzak kaldığı sinemaya 1985’te, alışılmış güldürü tarzını güncel temalarla birleştirdi­ği Namuslu ile döndü. Geniş ilgi gören bu filmi, ticari açıdan başarısız olan Âşık Ol­dum (1986) ile Türk sinemasında gelmiş geçmiş en büyük gişe gelirini sağlayan ve son filmi olan Arabesk (1988) izledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir