Ferhunde Erkin Kimdir Kısaca Bilgi

Erkin, Ferhunde (d. 8 Temmuz 1909, İstanbul), piyanist ve müzik eğitimcisi. Tür­kiye’nin ilk konser piyanistlerindendir. Ay­rıca 36 yıllık öğretmenlik yaşamında pek çok öğrencinin yetişmesine katkıda bulun­muştur.

Kanun, keman, ut ve kemençe çalan babasının özendirmesiyle müziğe yöneldi. Piyano dersi almaya kardeşi Necdet Remzi Atak’la birlikte Bandırma’da başladı. Baba­sı İstanbul’a atanınca Gedikpaşa Amerikan Okulu’na yazıldı. Burada, müzik öğrenimi­ni de sürdürdü. Kari Berger’den keman dersi alan kardeşiyle birlikte ilk resitalini Mekteb-i Sultani’de (Galatasaray Lisesi) verdi (1920). Birlikte konser vermeyi bun­dan sonra da sürdüren iki kardeş, 1928’de Humboldt Bursu’yla Almanya’ya Leipzig Konservatuvarı’na gittiler. Ferhunde Erkin orada Otto Weinreich’in öğrencisi oldu ve öğrenimini başarıyla tamamlayarak 193l’de Türkiye’ye döndü. 1931’de Ankara’da Mu­siki Muallim Mektebi (sonradan Ankara Devlet Konservatuvarı) öğretmenliğine atandı. Öğretmenliğinin yanı sıra konser piyanistliğini de sürdürdü.

1936’da kurulan Ankara Devlet Konservatuvarı’nm ilk piya­no öğretmenlerinden biri oldu. Çeşitli piya­no konçertolarını Türkiye’de ilk kez o seslendirdi. Zeki Üngör, Schmeider, Hin­demith, Praetorius, Hans Rosbaud gibi şeflerle birlikte çaldı. Konserlerinin çoğun­da eşi Ulvi Cemal Erkin’in ve başka Türk bestecilerin yapıtlarına yer verdi. Ulvi Ce­mal Erkin’in Piyano Konçertosu’rm 1942’de ilk kez seslendirdi. Ayrıca Suna Kan ile başarılı bir ikili oluşturarak resitaller verdi. 1968’de konservatuvar öğretmenliğinden emekliye ayrıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir