George Dixon Kimdir (Kaşif)

Dixon, George (d. y. 1755 – ö. y. 1800), İngiliz denizci ve kâşif. Kuzey Amerika’nın batı kıyılarında yaptığı keşifler, İngilizlerin bugün İngiliz Kolumbiyası olarak bilinen bölgede kârlı bir kürk ticareti oluşturmalarına yardımcı olmuştur. Kaşif George Dixon Kimdir?

Kaptan James Cook’un, Doğu’ya kuzeybatıdan bir geçit aradığı üçüncü yolculuğuna (1776-79) katıldıktan sonra, deniz ticaret filosunda kaptan oldu. 1785’te King George’s Sound Company of London’ın hizmetine girerek, Kuzey Amerika’nın batısındaki kürk ticaretini geliştirmek üzere “Queen Charlotte” gemisiyle sefere çıktı.

Kraliçe Charlotte Adaları, Kraliçe Charlotte Boğazının bir kesimi, Port Mulgrave, Norfolk Boğazı, Dixon Geçidi ve Alexander Takımadaları gibi yerleri keşfetti. 1788’de Çin’e kürk götürerek buradan aldığı çayla İngiltere’ye döndü. 1789’da daha çok yük memuru William Beresford’un mektuplarından oluşan A Voyage Round the World; but More Particularly to the North-west Coast of America’yı (Amerika’nın Kuzeybatı Kıyısı Başta Olmak Üzere Dünya Çevresinde Bir Yolculuk) yayımladı. Gosport’ta (Hampshire) denizcilik dersi veren ve The Navigator’s Assistant (1791; Denizcinin Yardımcısı) adlı bir kitap yayımlayan George Dix- on’la aynı kişi olduğu konusunda kuşkular vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir