Harry M. Daugherty Kimdir Hangi Partindendir

Daugherty, Harry Micajah (d. 26 Ocak 1860, Washington Court House, Ohio – ö. 12 Ekim 1941, Columbus, Ohio, ABD), Warren G. Harding’in seçim kampanyaları­nı yöneten ABD’li avukat. Adalet bakanı olarak görev yaptığı (1921-24) dönemde yolsuzlukla suçlanmıştır.

1881’de Michigan Üniversitesi’nden hukuk diploması aldıktan sonra doğduğu kasabaya dönerek avukatlık yapmaya başladı. Hukuk ve politikayı birlikte yürütmesi ve politik ilişkilerini ustaca kullanarak müvekkillerine yardımcı olmasıyla kısa sürede ün kazandı.

Yönetimde söz sahibi olmak için bazı seçimlere katıldıysa da politik yaşamı uzun sürmedi. Önce ilçe kâtipliğinde bulundu, ardından Ohio eyaleti Yasama Meclisi’nde iki dönem (1890-94) görev yaptı. 1893’te işyerini Columbus’a taşıdı. Burada, büyük şirketlerin temsilciliğini yürüterek çok zen­gin oldu. 1895’te eyalet başsavcısı, 1897’de de vali olma girişimleri başarısızlığa uğra­yınca, yeteneklerini başkalarının seçim kam­panyalarını yöneterek kullanmaya karar verdi.

1902’de, vali yardımcılığı için genç bir aday olan Warren 6. Harding’le birlikte çalıştı. 1914’teki ABD Senatosu ve 1920’deki baş­kanlık seçimleri de içinde olmak üzere Harding’in, tüm kampanyalarını Daugherty yönetti. 1920’de, Cumhuriyetçi Parti’nin ulusal kongresinde bir çıkmaza girileceğini ve bunun, kendi deyişiyle “sigara dumanıyla dolu bir otel odasında” az sayıda kişiden oluşan bir grubun Harding’i aday gösterme­siyle çözüleceği öngörüsünde bulundu.

Daugherty, Harding tarafından adalet ba­kanlığına atanınca kamuoyunun şiddetli muhalefetiyle karşılaştı. Bu muhalefet sonu­cu 1922’de neredeyse görevinden alınması için dava açılıyordu. Harding’in başkanlığı sırasında, Daugherty’nin yolsuzluk yaptığı yolunda söylentiler yaygınlaştı. Harding’in çalışma arkadaşlarından biri hakkındaki suçlamaları soruşturan Kongre komitesine Adalet Bakanlığı dosyalarını vermeyi red­dedince, Mart 1924’te Başkan Calvin Coolidge tarafından görevinden alındı.

Adalet bakanı olarak görev yaptığı dönem­de rüşvet aldığı ve sahtekârlık yaptığı suçla­malarıyla 1927’de iki kez mahkeme önüne çıktı; her iki davada da jüri bir karara varamadı. Yaşamının geri kalan bölümünü Ohio’da avukatlık yaparak geçiren Daug­herty, ölünceye değin suçsuz olduğunu ileri sürdü. 1932’de Thomas Dixon’la birlikte yazdığı The inside Story of the Harding Tragedy (Harding Trajedisinin İç Yüzü) adlı kitabında hem kendini hem de Harding’i temize çıkarmaya çalıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir