İdrar Tahlili Nedir Neden Yapılır?

İdrar tahlili, vücudun belirli işlevleri konu­sunda bilgi edinmek amacıyla bir miktar idrarın laboratuvarda incelenmesi. İdrarla atılan maddelerin çoğu, suda eriyen ya da asıltı oluşturan metabolizma ürünleridir. İdrarda bulunan maddelerin yoğunluğunda­ki değişmeler ya da bulunmaması gereken maddelerin varlığı, vücuttaki belirli bozuk­lukları gösterebilir. Ayrıca, idrarın rengin­de, özgül ağırlığında ve hacmindeki değişik­likler de bazı hastalıkların ya da yaralanma­ların belirtisi olabilir. İdrar Tahlili Nedir Neden Yapılır?

İdrarda çok sayıda organik ve inorganik madde bulunur; bunlardan bazılarının varlı­ğı hastalıklara tanı koymada daha fazla önem taşır. Şeker hastalığında glikoz ve aseton cisimcikleri, gutta ise bir pürin türevi olan ürik asit saptanır. Bazı enzimlerin eksikliğinde sistin ve sistein gibi aminoasitler ve homojentisik asit ve feniipirüvik asit gibi aminoasit metabolizma ürünleri idrara çıkar. Kimi zaman idrarda kreatin, kreatinin, azotlu bileşikler, oksijenin taşınması ve depolanmasında rol oynayan pigmentlerden hemoglobin ve miyoglobin, protein metabolizmasının son ürünlerinden üre, ürobilinojen ve koproporfirinler, safra pigmentleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, bakır ve kur­şun gibi mineraller görülür. Şeker hastalığı­nın ağır biçimlerinde ve bazı böbrek hasta­lıklarında yağlar da idrarla atılabilir.

İdrarla atılabilen hormonlardan en önemli­leri adrenalin ve noradrenalin, koriyonik gonadotropin, hipofizden salgılanan gonadotropinler ile 17 ketosteroitler ve 17 hid- roksisteroitlerdir. Normalde idrarda hiç bu­lunmayan ya da saptanamayacak kadar düşük miktarlarda bulunan proteinlerden serum albümin ve globülinlerinin idrarda görülmesi, böbreğin işlevlerinden bazıları­nın bozuk olduğunu gösterir (bak. böbrek testleri). İdrardaki birçok ilacın miktarının saptanması, aşırı doz alma ya da zehirlenme durumlarının belirlenmesinde yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir