İgalalar Kimlerdir?

İgalalar, Nijerya’da, Nijer ve Benue ır­maklarının birleşme noktasının aşağısında, Nijer Irmağının sol yakasında yaşayan, ço­ğunluğu Müslüman halktır. Nijer-Kongo dil ailesinin Kua altöbeğine bağlı bir dil konu­şurlar. Kralları (ata), İgala topraklarıyla Benue Irmağı arasındaki bölgede yaşayan Bassa Nge ve Bass Nkome topluluklarını da yönetir.

Geleneksel İgala toplumunun siyasal ör­gütlenme biçimi despotik bir krallığa daya­nıyordu. Kutsal sayılan ve mutlak yetkiler taşıyan krallar çeşitli tabularla kuşatılmıştı. Kralların gösterişli saraylarında çoğunluğu­nu esirlerin ve hadımların oluşturduğu çok sayıda memur ve hizmetçi bulunurdu. Kelle avcılığı ve insanların kurban edilmesi yaygın bir uygulamaydı.

Temelde tarımla uğraşan İgalalar, yörenin tipik ürünleri olan yam, gölevez, kabak, mısır, manyok ve yerfıstığı yetiştirirler. En önemli ticari ürünler palmiye yağı ve tohu­mudur.

Hıristiyan misyonerlerin, 1865’ten bu yana İgalalar arasında Hıristiyanlığı yaymaya ça­lışmasına karşın, İslam dini gücünü koru­maktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir