İrini Dukena Kimdir Kısaca Bilgi

Eirene dukas (d. y. 1066 – ö. 1120, Konstantinopolis [İstanbul]), Bizans impa­ratoru I. Aleksios Komnenos’un karısı. Kızları Anna Komnena’nın Aleksiada adlı yapıtı yaşamı ile ilgili başlıca bilgi kayna­ğıdır.

  1. Aleksios, Nisan 1081’de imparator oldu­ğunda, söylentilere göre Eirene’yi boşamayı ve önceki imparatorlar VII. Mikhail Dukas ve III. Nikephoros Botaniates’le de evlen­miş olan Maria ile evlenmeyi tasarlamıştı. Bu tasannın gerçekleşmemesi belki de Aleksios için iyi oldu, çünkü böyle bir gelişme güçlü Dukas ailesinin düşmanlığına yol açacaktı. Eirene, 11 Nisan 1081’de, kocasından yedi gün sonra taç giydi.
  2. İmparatoriçe Eirene, I. Aleksioş’tan olan büyük oğlu Ioannes’in (sonradan İmparator İoannes Komnenos hakkını çiğneyerek, kızı Anna’nın, ikinci kocası Nikephoros Bryennios’u tahta çıkarma girişimini des­tekledi. İmparator İ. Aleksios ölümünden kısa bir süre önce karısıyla kızının entrika­larının farkına vararak oğlu İoannes’ten imparatorluğunu ilan etmesini istedi. II. İoannes, Ayasofya’da taç giydi ve daha sonra yandaşlarıyla birlikte, çok sıkı koru­nan Kutsal Saray’ı (imparatorun özel daire­lerinin bulunduğu saray) işgal etti. I. Alek­sios 15 Ağustos 1118’de öldü. Eirene, II. İoannes Komnenos’u tahttan uzaklaştırmak için giriştiği çabaların sonuç vermemesi üzerine, Konstantinopolis’te önceden yap­tırmış olduğu bir manastıra çekildi.

.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir