John Erskine Kimdir Kısaca Hakkında Bilgi

Erskine, John (d. 5 Ekim 1879, New York kenti – ö. 2 Haziran 1951, New York kenti), ABD’li eğitimci, müzikçi ve romancı. Deği­şik alanlarda verdiği yapıtlarla üretken ve yetenekli bir yazar olarak tanınır.

Doktora çalışmasını 1903’te Columbia Üniversitesi’nde tamamladı. 1909-37 arasın­da aynı üniversitede ders verdi. Burada Elizabeth dönemi edebiyatında uzmanlaş­mış, bilgili ve yetenekli bir öğretmen olarak ün kazandı.

1925’te ilk romanını yayımladı. Kısa bir süre sonra New York Filarmoni Orkestrası’ nm piyano solisti oldu ve konser piyanisti olarak parlak bir müzik yaşamına başladı. Ayrıca Juilliard Müzik Okulu, Juilliard Müzik Vakfı ve Metropolitan Operası’nda yöneticilik yaptı.

Kitaplarının sayısı 45’i aşan Erskine, özel­likle gününün ahlak ve toplum anlayışına uyarladığı efsanelerden oluşan yergili ro­manlarında çok başarılıydı. İlk yapıtlarını oluşturan bu romanlar arasında The Private Life of Helen of Troy (1925; Troyalı Hele- na’nın Özel Yaşamı) ve Adem’in iki kadınla birlikte yeni toplumsal yaşamına nasıl uya­cağı temasına dayanan Adam and Eve (1927; Âdem ile Havva) sayılabilir. Erski­ne, aynı zamanda üç ciltlik Cambridge History of American Literature’t (1917-19; Cambridge Amerikan Edebiyatı Tarihi) ha­zırlayanlar arasındadır. Yaşamının değişik yönlerini The Memory of Certain Persons (1947; Unutamadığım İnsanlar), My Life as a Teacher (1948; Öğretmenlik Yaşamım) ve My Life in Music (1950; Müzik Yaşamım) adlı kitaplarında anlatmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir