Joseph Erlanger Kimdir Kısaca Bilgi

Erlanger, Joseph (d. 5 Ocak 1874, San Francisco – ö. 5 Aralık 1965, St. Louis, Missouri, ABD), ABD’li fizyolog. Aynı sinirdeki her lifin değişik bir işlev üstlendiği­ni kanıtlamış, bu çalışmasıyla 1944 Nobel Fizyoloji ya da Tıp Ödülü’nü Herbert Gas­ser ile paylaşmıştır.

Erlanger’in, sinirlerin işlevine ışık tutan araştırmaları, Madison’daki Wisconsin Üni- versitesi’nde öğrencisi olan Gasser ile birlik­te yürüttükleri verimli bir işbirliğinin (1906- 10) ürünüdür. Erlanger’in St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nde fizyoloji profe­sörlüğüne (1910-46) atanmasından kısa bir süre sonra Gasser de bu üniversiteye geçti ve elektronik alanındaki yeni gelişmeleri fizyoloji incelemelerine nasıl uygulayabile­ceklerini birlikte araştırmaya başladılar.

1922’de, tek bir sinir lifindeki elektrik impulslarım yükseltmeyi ve katot ışınlı bir osiloskopla incelemeyi başardılar. Uyarılan bir sinir lifindeki her elektrik impulsunun kendine özgü dalga örneği bir yükselteçten geçirildiğinde osiloskopun ekranında izlene­biliyor, böylece sinir liflerinin uyaranlara verdiği yanıt ayrıntılı olarak incelenebili­yordu.

Bu konudaki çalışmalarını sürdüren Erlan­ger ve Gasser, 1932’de, bir siniri oluşturan her lifin uyarıları değişik hızla ilettiğini, bu iletim hızının lifin kalınlığına göre değiştiği­ni, her lifin uyarılma eşiğinin farklı olduğu­nu ve değişik dalga örnekleri veren değişik türden uyanların ayrı ayrı sinir lifleriyle iletildiğini buldular.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir