Koolau Sıradağları

Koolau Sıradağları, ABD’de, Hawaii eyaletinin Oahu Adasında dağ sırası. Adanın doğu kıyısına paralel olarak 60 km uzanır; ortalama genişliği 20 km’dir. Volkanik patlamalarla oluşmuş dağların kalderası, yaklaşık 9,5 km x 6,5 km’lik boyutlarıyla büyüklük açısından eyalette ikinci sıradadır.

Ama özgün yapısı büyük ölçüde bozulmuş, günümüzde Kaneohe kenti yakınlarında bir tepe durumunu almıştır. Honolulu’nun doğusundaki Diamond ve Koko burunları, sıradağların 10 bin yıl öncesinden daha eski bir döneme rastlayan son volkanik etkinlikleri sonucu oluşmuştur. Koolau (Rüzgâraltı) Sıradağları rüzgâra açık konumundan ötürü bol yağış aldığından, üzerinde çok sayıda akarsu ve çavlan bulunur.

Dağlardaki en ilginç oluşum, Pali denen testere ağzı biçimindeki uçurumdur. Doğuya doğru dik bir biçimde yükselen uçurum, denizden 3,5 km uzaklıktadır ve yüksekliği 150- 750 m arasında değişir. Sıradağların en yüksek noktası aslında iki doruktan oluşan (963 m ve 950 m) ve Nuuanu Vadisinin girişinde yer alan Konahuanui’ dir. Uçurumlardaki iki geçitten (Nuuanu ve Waimanale) karayolu tünelleri geçer. 1795’te adayı fetheden Büyük Kamehameha’nın kuvvetleri Oahu savaşçılarıyla çarpışırken, birçok asker Nuuanu Uçurumundan sarp kayalıklara düşerek ölmüştür. Koolau’ nun daha yumuşak eğimli batı yamaçları, Honolulu’nun ardında görkemli bir manzara oluşturur. Batıdan akan lavlar, Koolau Sıradağları ile adanın batı kıyısına paralel uzanan Waianae Sıradağları arasındaki Schofield Platosunu oluşturmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir