Kula Nerede Hangi İle Bağlıdır

Kula, Ege Bölgesi’nde, Manisa iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kent. Yüzölçümü 960 km2 olan Kula ilçesi doğuda Uşak ili, gü­neydoğuda Sarıgöl, güney ve güneybatı­da Alaşehir, batıda Salihli, kuzeyde de Demirci ve Selendi ilçeleriyle- çevrilidir.

Manisa ilinin doğu kesiminde, Gördes- Uşak Platosunda yer ala ilçe topraklarının sularını Gediz Irmağı ile kolları toplar. Kuvaterner (Dördüncü) Dönem (y. 2,5 milyon yıl öncesinden günümüze) yanar­dağ etkinlikleri sırasında çıkan akıcı bazalt lavları ve tüflerden oluşan yüzey şekli, yö­reye yangından yeni çıkmış gibi bir görü­nüm verdiğinden, bölge Antik Çağda Stra- bon tarafından Yunanca “yanık yöre” anlamına gelen Katakekaumene olarak adlandırıldı. Genç volkanik arazideki küçük yanardağ konileri yörede “devlit” ya da “divlit” adıyla anılır. Bu küçük ya­nardağ konileri Kula kentinin yaklaşık 6 km doğusundan Salihli ilçesindeki Karataş kasabasına kadar yayılır. Bunlardan en önemlisi Kula kenti yakınlarındaki Kara- devlit’tir.

İlçe halkı geçimini tanm ve dokumacılık­tan sağlar. Başlıca bitkisel ürünler buğday, arpa ve üzümdür. Az miktarda baklagiller, tütün, mısır, susam, zeytin ve kiraz yetiştiri­lir, hayvancılık yapılır. Kula’daki geleneksel uğraşlardan biri de halı dokumacılığıdır. Ünlü Kula hahsı(*) birçok ev tezgâhı ve işyerinde dokunur, ilçe topraklarında dolo­mit ve mermer yatakları ile madensuyu kaynakları vardır.

Eski adı Opsikion olan Kula, 19. yüzyıl sonlarında Aydın vilayetinin Saruhan (Ma­nisa) sancağına bağlı bir kaza merkeziydi. Kurtuluş Savaşı sırasında 28 Haziran 1920’den 4 Eylül 1922’ye değin Yunan işgalinde kaldı.

Ankara’yı İzmir’e bağlayan karayolu üzerinde yer alan kent, il merkezi Manisa ya 118 km uzaklıktadır. Kentteki 18. ve 19. yüzyıllardan kalma 300’den çok Kula evi 1979’da koruma altına alındı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir