Kum Böceği Nedir Kısaca Bilgi

kumböceği, kaplanböcek olarak da bilinir, Coleóptera (kınkanatlılar) takımının Cicin- delidae familyasını oluşturan yaklaşık 2 bin böcek türünün ortak adı. Oburluğuyla tanı­nan bu familya üyelerinin larvası bazen derinliği yarım metreyi aşan dikine kazılmış oyuklarda yaşar. Kazdığı oyuğun başında bekleyen larva avını kıvrık çeneleriyle yaka­lar. Karın bölgesinin altındaki bir çift kanca avın ilk çırpınışlarıyla savrulmasını engelle­yecek biçimde yere saplanmıştır. Larva daha sonra avım sürükleyerek oyuğun dibi­ne indirir ve yer. Yaklaşık 10-20 mm uzunluğunda ince uzun bacaklı olan erişkinlerin gözleri fırlak, bir­çoğunun rengi mavi, yeşil, turuncu ya da kırmızı ışıltılıdır. Çok hızlı koşabildikleri gibi iyi birer uçucu olan bu böcekler dokunulduğunda uzun çeneleriyle güçlü bir biçimde ısırabilirler.

Kumböcekleri çok geniş bir coğrafi dağı­lım gösterir. Ama türlerin çoğu tropik ve astropik bölgelerde, genellikle açıklık ve kumluk yerlerde yaşar. Kumböcekleriniıı yaygın cinslerinden Cicindela’mn birçok türünde kanat örtüleri (kınkanatlar), kıv­rımlı lekelerle bezenmiştir. Kumluk bölge­lerde yaşayan bu türlerin rengi genellikle çevreye uyum gösterecek biçimde soluktur kumçanı (Jasione montana), çançiçeğigiller {Campanulaceae) familyasından, biryıllık ya da ikiyıllık otsu bitki. Anayurdu Avrupa olan bu bitki özellikle kumlu topraklarda ya da kayalık yamaçlarda dağınık olarak yetişir.

Yaklaşık 2,5 cm çapında yuvarlak kümeler oluşturan mavimsi pembe renkli yıldızsı çiçekleri vardır. Çiçeklerin erkekorganlan- mn kısa, kalın başçıkları tabanda birleşir. Buna yakın bir tür olan ve yalnızca Avru­pa’nın güneyinde bulunan J. perennis ise daha büyük çiçekli bir bitkidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir