Kumazawa Banzan Kimdir Hayatı Eserleri Kısaca

Kumazava Banzan (d. 1619, Kyoto – ö. 1691, Şimofusa, Japonya), Japon siyaset felsefecisi. Yeni-Konfüçyüsçü Çinli düşü­nür Wang Yangming’in (ö. 1529) düşünce­lerini kendi günlük yaşamında uygulamayı deneyen ilk Japon düşünürdür.

Bir ronin (ustasız samurai [savaşçı]) olarak doğan Kumazava üstün yetenekleri sayesin­de 15 yaşındayken Okayama feodal beyi İkeda Mitsumasa’nın hizmetine girdi. Bü­yük ölçüde kendi kendini eğitmişti. Wang’ ıi) kitabilikten uzak yaklaşımından ve dolay­sız eylemi vurgulayan görüşlerinden etki­lendi. Sorunlara sağduyu temelinde getir­diği çözümler çok olumlu karşılandı. 1647’de atandığı Ökayama baş yöneticiliği, onun kökeninden gelen biri için eşi görül­memiş bir payeydi. Ama tarımı geliştirmek amacıyla aldığı çok sayıda önlem arasında, Japonya’nın geçmişindeki takas ekonomisi­ne dönüş girişimleri tepki doğurdu. Düş­manlarının bu muhalefetten yararlanması sonucunda 1656’da görevden ayrıldı ve kendini çahşmalanna adadı.

Felsefi çalışmalarda alışılmış klasik Çince yerine gündelik Japoncayla yazarak bağım­sız kişiliğini kamtlayan Kumazava dönemi­nin iktidarım eleştirdi. Kişilerin yükselme­sinde miras yerine bireysel yeteneğin temel alınmasını, ekonomide devletin sorumlulu­ğunun artırılmasını ve büyük feodal beyler üzerindeki merkezî denetimin gevşetilmesi­ni savundu. Görüşleri hükümette büyük bir öfkeye yol açtı. Kumazava yaşamının sonra­ki bölümünü hapiste ya da gözaltında geçirdi.

Kumba, koumba olarak da yazıhr, Kame­run’da, Güneybatı eyaletindeki Meme ilinin merkezi kent. Önemli bir ulaşım merkezi olan kent, demiryoluyla Douala’ya, karayo- luyla güneydeki Buea, kuzeydeki Mamfe, kuzeydoğudaki Bafang ve güneydoğudaki Douala kentlerine bağlanır. Aynı zamanda yörede yetiştirilen palmiye yağı, kauçuk, çay, muz ve kakao gibi tarım ürünlerinin ahmp satıldığı bir ticaret merkezidir. Bölge­nin tarım ve orman ürünleri, kentteki gıda işleme tesislerinin, kereste fabrikalarının ve inşaat sanayisinin hammadde gereksinimini karşılar.

Kumba’da bir hastane ve bir tıbbi araştır­ma merkezi vardır. Güneydeki küçük av hayvanlarını koruma alanının çevresindeki bölge, çavlanları ve birkaç kilometre batı­daki güzel Barombi Mbo Gölüyle ünlüdür. Nüfus (1987 tah.) 70.086.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir