Kumilla Nerede Hakkında Kısaca Bilgi

Kumilla, Bangladeş’te Çittagong yönetim bölgesinde il ve il merkezi kent. Kumilla kenti, Meghna Irmağının bir kolu olan Gumti Irmağının hemen güneyinde yer alır. Kara ve demir yoluyla Dakka ve Çitta- gong’a bağlanan kent önemli bir deri ve post toplama merkezidir. Kentte bir termik santral, kibrit fabrikası ve jüt atölye­leri vardır. Aile işletmelerinde kamış, bam­bu sepetler, ahşap işleri ve pamuklu doku­ma gibi ürünler üretilir. Kentin çevresinde 400’ü aşkın, büyük su sarnıcı bulunur.

Çevresinin uzunluğu 1,5 km’yi geçen Dhar- ma Sağar Sarnıcı 15. yüzyılda bir Tippera racası tarafından yaptırılmıştır. 1864’te be­lediye statüsü kazanan kentte bir kütüpha­ne ve yüksek öğretmen okulu ile aralarında Çittagong Üniversitesi’ne bağlı Kumilla Victoria Devlet Yüksekokulu bünyesindeki köy kalkınma akademisinin de bulunduğu sekiz devlet yüksekokulu vardır.

Eskiden Tippera adını taşıyan Kumilla ili 6.713 km2’lik bir alanı kaplar. Büyük bölü­mü, yağışlı mevsimde taşkın suları altında kalan, ırmaklarla parçalanmış, düz bir alüv­yonlu ovadan oluşur. Doğusunda Tripura Tepelerinin batı ucunu oluşturan ormanlar­la kaplı alçak tepeler yükselir. Başlıca tarım ürünleri pirinç, jüt, yağlı tohumlar, arekee- vizi, kırmızıbiber ve sebzedir. Tepelerin yamaçlarında bir miktar çay ve pamuk yetiştirilir. Aile işletmelerinde üretilen ürünler arasında çömlek, kamış ve bambu sepetler, hasır ve küçük tekneler sayılabilir. 1970’lerin başında Bakhrâbad’da doğal gaz yatakları bulunmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir