Mehmet Haberal Kimdir?

Mehmet Haberal Kimdir? (d. 29 Ekim 1944, Pazar, Rize), Türk hekimdir. 1967’de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini’ni, 1971’de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (HÜTF) Genel Cerrahi Bölümü’nde uzmanlık öğrenimini bitirdi. 1973-75 arasında ABD’nin çeşitli üniversitelerinde yanık cerrahisi ve organ nakli konusunda çalışmalar yaptı.

1975’te Türkiye’ye döndü, ertesi yıl HÜTF’de genel cerrahi doçenti oldu, Transplantasyon ve Yanık Üniteleri’nin başkanlığına getirildi. 1982’de profesörlüğe yükseldi. 3 Kasım 1975’te Türkiye’de ilk kez böbrek nakli ameliyatını uyguladı. Gerektiği anda istenen organın bulunmaması, ölülerden alınıp organ bankalarında saklanan böbreklerin 24 ile 48 saat arasında canlılığını yitirmesi, böbrek nakli ameliyatlarının büyük ölçüde akrabalar arasında uygulanmasına neden oluyordu. Haberal ve ekibi böbrek hücrelerinin 4°C’de, 95 saate kadar canlılığını yüzde 90 oranında koruduğunu ve bu süreyi doldurmuş böbreklerle de başarılı sonuçlar alınabileceğini saptadı. Bu çalışmasıyla 1983’te Sedat Simavi Vakfı Sağlık Bilimleri Ödülü’nü kazanan Haberal’ın Kasım 1983’te Zürich’te toplanan Avrupa Organ Nakli Birliği’nin ilk kongresine bildiri olarak sunduğu çalışması dünya tip literatürüne geçti.

Türkiye’de bu tarihten sonra böbrek nakli için hasta yakınlarına başvurmaktan çok, ölü böbreği kullanımına yönelindi. Ölülerden organ nakline izin veren 3 Haziran 1979 sayılı yasanın çıkmasına önayak olan Haberal, 1980’de Ankara’ da Türkiye Organ Nakli ve Yanık Vakfı’nı kurdu. Günümüzde vakfa bağlı çok sayıda diyaliz (kan temizleme) merkezi etkinlik göstermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir