Paul Ernst Kimdir Kısaca Hayatı Eserleri

Ernst, Paul (Karl Friedrich) (d. 7 Mart 1866, Elbingerode, Saksonya – ö. 13 Mayıs 1933, Sankt Georgen, Avusturya), Alman şair, denemeci, öykü, roman ve oyun yaza­rı. Daha çok öyküleri ve felsefe, ekonomi, edebiyat sorunları üzerine yazdığı deneme­leriyle tanınır.

Papazlık öğrenimi görmesine karşın, ilahi­yatta aradığını bulamayarak militan bir Marksist oldu. Berliner Volkstribüne’nin yayın yönetmenliğini üstlendi. Yüzyılın ba­şında Marksistlerle ilişkilerini kopardı ve Der Zusammenbruch des Marxismus (1919; Marksizmin Çöküşü) adlı yapıtıyla Marksiz- mi reddetti. Bu arada Der Weg zur Form’da (1906; Biçime Giden Yol) sanatta doğalcılı­ğa karşı çıkarak klasikçiliğe dönüşün gerek­liliğini savundu. Kalıcı gerçeklere ulaşma arayışı içinde Alman idealist felsefesi aracı­lığıyla bir tür Hıristiyanlık anlayışına dön­dü. Bu anlayışı, kurtuluş oyunları adım verdiği oyunlarda dile getirdi. Bunların en iyi örneği Ariadne auf Naxos’ tur (1912; Ariadne Naksos’ta).

Emst’in klasikçilik anlayışım en iyi sergile­yen yapıtı Brunhild (1909) adlı trajedisidir. Tiyatro alanında. iddialı olmasına karşın, daha çok romanlarıyla tanındı ve eleştir­menlerin övgüsünü yalnızca öyküleriyle kazandı. Otobiyografik romanı Der schmale Weg zum Glück (1904; Mutluluğa Giden Dar Yol) 10’dan fazla baskı yaptı. Folklorik kaynaklardan esinlenen Jugenderinnerun­gen (1930; Gençlik Anıları) ile Grün aus Trümmern (1933; Yıkıntılar İçinde Yeşillik) adlı yapıtları aynı başarı düzeyine ulaştı. En ünlü öykü kitabı Komödianten – und Spitz­bubengeschichten’ dir (1920; Komedyenlerin ve Serserilerin Öyküleri). Deneme ve şiir alanındaki tanınmış yapıtları Erdachte Ge­spräche (1921; Hayali Konuşmalar) ile 100 bin dizeye yaklaşan epik şiiri Das Kaiser­buch’ dur (1923-28; İmparator Kitabı).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir