Sam Ervin Kimdir Kısaca Biyografisi

Ervin, Samuel J(ames), Jr. (d. 27 Eylül 1896, Morganton, Kuzey Carolina – ö. 23 Nisan 1985, Winston-Salem, Kuzey Caroli­na, ABD), ABD senatörü. Richard M. Nixon yönetimi sırasındaki Watergate skan- dalından dolayı başkanlık kampanyası et­kinliklerini soruşturan Senato Seçim Komis- yonu’nun (Ervin Komisyonu) başkanlığını yapmıştır.

Kuzey Carolina ve Harvard üniversitelerin­de okudu. Kuzey Carolina’da eyalet yüksek mahkemesi yargıçlığı da dahil birçok yargı görevinde bulundu. 1954’te ABD Senato- su’na girdi ve kısa sürede anayasa uzmanı ve savunucusu olarak ün kazandı. Senatör Joseph McCarthy’i suçlayan senato komite­sinde yer aldı. 1950’lerin sonlarında yasala­ra aykırı biçimde işçi çalıştırılmasına ilişkin olarak açılan soruşturmalarda görev aldı. 1960’larda Güney’de medeni haklara ilişkin yasaların Senato’dan geçmemesi için yürü­tülen engellemelere ön ayak oldu.

Vietnam Savaşı konusunda Başkan Nix- on’u desteklemekle birlikte, Kongre’nin toplumsal kalkınma programlarına ayırdığı kaynakları kullanmayı reddetmesi üzerine aleyhine döndü. Watergate skandalim so­ruşturmak için kurulan yedi kişilik komite­nin başkanlığına seçildikten sonra, Beyaz Saray’ın yürütmenin ayrıcalıklı olduğuna ilişkin savlarını çürütme konusundaki çaba­larıyla bir tür halk kahramanı durumuna geldi.

Yirmi yıllık senatörlük yaşamından sonra, 1974’teki Senato seçimlerine katılmayarak doğum yeri olan Morganton’da avukatlığa başladı. 1976’da Eski Kongre Üyeleri Üstün Hizmet Ödülü’nü kazandı. 1980’de The Whole Truth: The Watergate Conspiracy (Bütün Gerçek: Watergate Tertibi) ve 1983’te Humor of Country Lawyer (Taşra Avukatının Mizacı) adlı kitapları yayım­landı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir