St. John Greer Ervine Kimdir Kısaca Bilgi

Ervine, Saint John (Greer) (d. 28 Aralık 1883, Belfast, İrlanda – ö. 24 Ocak 1971, Londra, İngiltere), Ingiliz oyun yazarı, ro­mancı ve eleştirmen. İrlanda rönesansı ola­rak bilinen edebi canlanma dönemine özgü yerel gerçekçilik üslubunda örnekler veren ilk yazarlardandır.

1915’te Abbey Tiyatrosu’nda çalışmaya başlayan Ervine, I. Dünya Savaşı’ndan sonra Londra’ya yerleşti ve The Observer’m tiyatro eleştirmeni oldu. Tiyatro üzerine The Organized Theatre (1924; Örgütlenmiş Tiyatro) ve The Theatre in My Time (1933; Zamanımın Tiyatrosu) adlı kitapları kaleme aldı. Ayrıca Salvation Army’nin(*) kurucu­su William Booth ile Oscar Wilde ve George Bernard Shaw’un yaşamöykülerini de yazdı.

En ünlü oyunları Katolik-Protestan soru­nunu ele alan ve ilk kez 1919’da sahnelenen Mixed Marriage (Karışık Evlilik) ile sıradan insanların yaşamlarını işleyen orta sınıf trajedileri Jane Clegg (1913) ve John Fergu- son’âut (1915). Sonraki oyunları arasında Londra’da başarı kazanan The First Mrs. Fraser (1928; İlk Bayan Fraser), Robert’s Wife (1937; Robert’in Karısı) gibi komedi­lerle devletleştirmelere karşı tepkiyi dile getiren Private Enterprise (1947; Özel Giri­şim) sayılabilir.

Başlıca romanları Francis Place, The Tai­lor of Charing Cross (1912; Francis Place, Charing Cross’lu Terzi) ve Alice and a Family’dit (1915; Alice ve Bir Aile).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir