Thomas Dangerfield Kimdir Kısaca Bilgi

Dangerfield, Thomas (d. 1650, Waltham, Essex – ö. 1685, Londra, İngiltere), 1678’deki hayali Katolik Komplosu’nun ya­rattığı panik sırasında yalan söyleyerek İngiliz Katoliklerini tertip hazırlamakla suç­layan muhbir. Katolik Komplosu, Anglikan papaz Titus Oates’un, Katoliklerin Kral II. Charles’ı öldürüp iktidarı ele geçirmek için plan yaptıktan yolundaki savlanna dayandı­rılmıştı.

Dangerfield gençliğinde, çiftçilik yapan babasını soymuş, kalpazanlık ve başka suç­lardan ötürü birçok kez hapse atılmıştı. Elizabeth Cellier adlı bir Katoliğin hizmeti­ne girdikten sonra, zanlı Katolikleri suçla­yan kişileri karalamakla görevlendirildi. Ama kısa süre sonra patronuna ihanet ederek Katolik soyluların, II. Charles’ı ve Whig önderi Shaftesbury 1. kontu Anthony Ashley Cooper’ı öldürmesi için Elizabeth Cellier aracılığıyla kendisine para verdikle­rini öne sürdü.

Dangerfield’in düzenlediği ve söz konusu suçlamayı doğrulayan belgelerin Cellier’nin evindeki bir un fıçısının içinde bulunmasına karşın, Dangerfield’in duruşma sırasındaki tanıklığı öylesine kuşku uyandırıcıydı ki, sonuçta Cellier ihanet suçlamasından aklandı.

Dangerfield, bu olaydan sonra da önemli görevlerdeki Katoliklere karşı suçlamalarını sürdürdü; suçladıkları arasında II. Charles’ ın kardeşi York dükü James de vardı. En sonunda 1685’te, “Narrative” (1679; Anlatı) adlı Katolik karşıtı yazısı yüzünden iftira suçundan hüküm giydi. Bir direğe bağlana­rak halka teşhir edildikten ve kamçılandık­tan sonra Robert Frances adlı davavekilinin saldırısına uğradı. Bu saldırı sırasında gözü­ne baston sokulan Dangerfield kısa süre sonra öldü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir