Vedat Dalokay Kimdir Biyografisi

Dalokay, Vedat (d. 10 Kasım 1927, Ela­zığ – ö. 21 Mart 1991, Kırıkkale yakmla- n), mimar. 1944-49 arasında İstanbul Tek­nik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde okudu. 1950-51’de PTT ve Bayındırlık Ba­kanlığında mimar olarak görev yaptı. 1951- 52’de Paris’teki Sorbonne Şehircilik Ensti- tüsü’nde lisansüstü çalışması yaparken Au- gust Perret ve Le Corbusier gibi ünlü mimarların bürolarında çalıştı. EskişehirBirçok ulusal proje yarışmasına katıldı, 13’ü birincilik olmak üzere 24 ödül kazandı. Bunların içinde uygulanan önemli yapılar Ankara’da Elektrik İşleri Etüt idaresi (1955), Kocatepe Camisi (1958) ve Türk Standartları Enstitüsü’dür (1964). Uluslar­arası İslamâbad Kral Faysal Camisi (Pakis­tan, 1970), Cidde İslam Kalkınma Bankası Genel Merkezi (Suudi Arabistan, 1980) ve Başbakanlık Kompleksi (Pakistan, 1984) proje yarışmalarında da birinci oldu.

Dalokay’m Ankara Kocatepe Camisi için çağdaş teknoloji doğrultusunda hazırladığı proje, alışılagelmiş cami imgesine ters düş­tüğünü öne süren çevrelerin baskısı sonucu uygulanamadı. Temelleri dökülmüş olan yapı değiştirilerek yerine Osmanlı klasik dönem camilerinin özelliklerini taşıyan bugünkü cami yapıldı. Dalokay Kral Faysal Camisi (1970) tasarımında da geleneksel kalıpların dışına çıkan yeni bir biçim arayışı­na gitti, klasik kubbeli cami biçimini yinele­meyerek betonarmeyi gereği gibi kullanan bir öneri geliştirdi.

Mimarlık uygulamalarının yanı sıra meslek kuruluşlarında da etkinlik gösteren Dalokay 1964-68 arasında Mimarlar Odası genel sekreterliği ve Ankara Şubesi başkanlığı, 1969-70 arasında TMMOB ikinci başkanlığı görevlerini yürüttü. Ayrıca 1973-76 arasın­da Ankara belediye başkanlığı yaptı. Ken­tin özellikle bayındırlık sorunlarıyla ilgile­nerek belli başlı meydanlara yeni bir düzen­leme getirdi. Çeşitli meslek dergilerinde kentleşme, gecekondu, belediyecilik ve din­sel mimarlık konularında yazılan yayımla­nan Dalokay edebiyatla da ilgilendi. 1980’de Kolo adlı çocuk romanıyla TDK Çocuk Yazını Ödülü’nü kazandı. 1991’de özel arabasıyla geçirdiği bir trafik kazası sonucunda karısı ve bir oğluyla birlikte öldü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir