Biyografi Nedir Özellikleri Kısaca

Edebiyat, sanat, siyaset, ticaret gibi alanlarda ün kazanmış yani tanınmış kişilerin yaşamlarının, eserlerinin ve sahip oldukları başarı öykülerinin tarafsız ve sade bir dille anlatıldığı inceleme yazılarına “Biyografi” adı verilir. Biyografi yazılarına aynı zamanda “Yaşam öyküsü” veya “Hayat öyküsü” adı da verilmektedir. Eski dönemlerde ise bu türe “Tercüme-i Hal” adı veriliyordu.

Biyografi Türünün Özellikleri:

  • Bu türde temel amaç; söz konusu olan kişiyi tam açıları ile okuyucuya tanıtmaktır.
  • Biyografilerde konu; söz konusu olan tanınmış kişinin hayatı, eserleri, başarıları, kişiliği ve görüşleridir.
  • Biyografi türünde söz konusu olan kişinin nerede doğduğu, nasıl bir eğitim aldığı, çocukluk dönemlerinin nasıl geçtiği, yaptığı işler, kişiliği, karakteri, başarılı olduğu dallar, eserleri gibi bir çok konuya mutlaka yer verilir.
  • Biyografi türünde kanıt zorunluluğu vardır. Yani bu türü kaleme alan bir kişi biyografisini yazdığı kişi hakkında belgelerden ve örneklerden faydalanır ve belgelere dayandırılarak hazırlanan bu biyografiler sanat, meslek gibi alanlarda çalışmalar yapan tarihçiler için oldukça büyük kaynak niteliğindedir.
  • Aynı zamanda biyografiler belgesel nitelik taşır ve böylece önemli bilgiler, tecrübeler, örnekler, görüşler gelecek nesillere biyografiler sayesinde aktarılır.

Biyografi Nedir Özellikleri Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bizlerle Paylaşın. 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir