Biyografi Nedir

Bu sayfamızda biyografi nedir sorusunun cevabını vererek biyografi türünün özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bir kimsenin, özellikle insanlığa hizmet etmiş, tanınmış kimselerin hayatlarını anlatan yazılara biyografi adı verilmektedir. Biyografilerin bir diğer adı yaşamöyküsü, hayat hikayesidir.

Biyografiler tanınmış kişilerin hayatlarını ve başarılarını anlatarak bunların gelecek nesillere örnek olmasını sağlamaktadır. Biyografi yazarken şu huşulara dikkat etmek gerekmektedir:

Anlatılanlar gerçek olmalı, tarafsız davranılmalı, biyografisi yazılan kişinin yaşadığı dönem, hayatı, çevresi, çalışmaları, ve eserleri üzerinde durulmalı, anlatılanlar sıralı bir şekilde verilmeli, anlaşılır ve sade bir dille yazılmalı, sonuç olarak ders çıkarılabilecek nitelikte olmalıdır.

Edebiyatımızda biyografi türünün ilk örnekleri tezkirelerdir. İlk tezkire, 15. Yüzyılda Ali Şir Nevai tarafından yazılmış olan Mecalisü’n Nefais’tir.  Modern biyografi türündeki ilk eser ise 20. Yüzyılda M. Fuat Köprülü tarafından yazılmıştır.

Yaşam Öyküsü Nedir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir