Bölgelerin Sanayi Faaliyetleri

Ülkemizde yapılan ekonomik ve sanayi faaliyetleri bölgelerin özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Bu yazımızda sizlere bölgelere göre sanayi faaliyetleri kısaca konusunda bilgiler sunacağız.

MARMARA BÖLGESİ: Sanayi alanında en fazla gelişen bölgemizdir. Özellikle otomotiv, dokuma, hazır giyim, işlenmiş gıda, beyaz eşya, petrol, kağıt ve çimento gibi ürünlerin sanayileri yaygın olarak yapılmıştır.

EGE BÖLGESİ: Sanayi faaliyetleri bakımından en fazla gelişmiş ikinci bölgemizdir. En fazla; otomotiv, petrol ürünleri, şeker fabrikalar, seramik, tuğla, gübre fabrikaları ve elektronik eşyaların sanayi kuruluşları görülmektedir.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ: Bu bölgede makarna, un, bisküvi, dokuma, çimento, demir-çelik alanlarında sanayi kuruluşları bulunmakla birlikte sanayi faaliyetleri çok yaygın olmamaktadır.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Sanayi alanında en az gelişmiş olan bölgemizdir. Ancak az oranda da olsa bölgede sigara, maden, dokuma, şeker ve hayvansal ürünlerin sanayi faaliyetleri yapılmaktadır.

KARADENİZ BÖLGESİ: Bölgede tütün, demir-çelik, şeker, çay, fındık, bakır, kağıt ve kereste fabrikaları yaygın olarak yer almaktadır.

AKDENİZ BÖLGESİ: Bölgede genellikle madeni eşya, suni gübre, plastik, tarım araçları, çimento, cam ve tuğla fabrikaları faaliyet göstermektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Bu bölgemizde kuru yemiş, dokuma sanayi ve petrol fabrikaları faaliyet göstermektedir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir