Çavuşoğlundan Schengen açıklaması


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı açıklamasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Ekim ayından itibaren Schengen bölgesine vizesiz giriş yapabilme hakkına sahip olmasının Türk milleti ve AB vatandaşları arasındaki etkileşimi hızla arttırmanın yanı sıra önyargıların aşılması adına büyük bir hamle olmakla birlikte üyelik sürecinin önündeki büyük engellerden birinin de aşılmış olacağını belirtti.

Çavuşoğlu, AB Siyasi Diyalog toplantısında dünyada yaşanan olayların, iki tarafın işbirliğinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini vurguladı. Geçen yıl yapılan AB zirvesi ile birlikte taraflar arasındaki diyaloğun yeni bir boyut kazandığını, bu zirvelerin ilişkileri güçlendirmek, karşılıklı diyaloğun sürdürmek ve düzenli görüş alışverişi yapmakamacıyla yılda iki kez yapılmasında karar kılındığını söyledi ve bu toplantının da zirveye hazırlık mahiyetinde bir toplantı olduğunu belirtti. Toplantıda güncel sorunlar ve Türkiye’nin müzakere süreci ile ilgili görüşüldü.

Çavuşoğlu bugün gelinen noktada yaşanılan olaylar incelendiğinde, iki taraf arasındaki işbirliğinin sağlam bir şekilde kurulmasının öneminin açık bir şekilde ortada olduğunu söyledi ve terörle mücadelede etkin bir dayanışma ve işbirliği olmadan kesim bir çözüme ulaşmanın mümkün olmadığını, Suriye krizinin bölge ülkelerinde ve AB ülkelerinde yarattığı etkiyi ancak dayanışma ile çözebileceklerini belirtti. Türkiye ve AB’nin sorunlarını çözebilmek adına kapsamlı bir görüş alışverişi gerçekleştirdiklerini belirten Çavuşoğlu, ortak gündemde önemli bir yere sahip olan göç eylem planının Türkiye tarafına düşen kısmı konusundaki çalışmaları titizlikle sürdürdüklerini belirtti.

Schengen vizesi için her iki tarafın da sorumluluklarını titiz ve sonuç odaklı bir şekilde yerine getirmesi gerektiğine değinen Çavuşoğlu, bu gelişmenin Türk ve AB vatandaşları arasındaki etkileşimi hızlandıracağını, bu sayede kamuoyundaki ön yargıların da kırılacağını ve üyelik süreci adına önemli bir gelişme kaydedilmiş olacağını söyledi.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir